Poradna věnovaná celiakii a celiakům

Celiakie a migréna
06. 09. 2019 | Kač | Poradna

Celiakie a migréna

To, že je celiakie autoimunitní onemocnění týkající se střev, nejspíše víte. Jak je v tom případě možné, že může mít spojitost s migrénou, když ta se přece týká hlavy, hm? Lidské tělo je velice složitý systém, v němž je doslova všechno propojeno se vším, a tím pádem mohou vznikat i takovéto na první pohled nelogické souvislosti.

Čti více
Nově diagnostikovaní celiaci? Jak se vypořádat s emocemi.
05. 02. 2019 | Radka | Poradna

Nově diagnostikovaní celiaci? Jak se vypořádat s emocemi.

Když si člověk vyslechne diagnózu celiakie, není to nikdy jednoduché. Někteří cítí úlevu, protože se po dlouhých měsících, často i letech, konečně našla příčina vleklých zdravotních problémů. Jiní se mohou cítit trochu trapně, protože budou přidělávat rodině i přátelům starosti a vypadat jako vybíraví dietáři. Většina se ale nakonec cítí smutně a naštvaně „proč zrovna já“ a představují si tu horu zakázaných koláčků, pizzy a těstoviny, které už „nikdy“ nebudou moct jíst.

Čti více
Jak v jídelníčku nahradit pečivo
16. 11. 2018 | Kač | Poradna

Jak v jídelníčku nahradit pečivo

Pečivo se v našich krajinách těší opravdu velké oblibě. Čechům nedělá vůbec žádný problém jej konzumovat v jakoukoliv denní dobu a to ve všech možných podobách, které si lze vůbec představit. Z tohoto důvodu, když je člověku diagnostikována celiakie, tak dotyčný nemá ani páru o tom, co má najednou jíst a přijde mu, že už se do konce života plnohodnotně nenasytí jako dříve. Omyl!

Čti více
Diagnóza celiakie – jak ji potvrdit?
25. 09. 2018 | Poradna

Diagnóza celiakie – jak ji potvrdit?

Definitivní potvrzení celiakie je jednou z nejpalčivějších otázek, které se člověku s podezřením na tuto chorobou honí hlavou. Testů je několik. Jaký lékař je dělá? Jak dlouho musíte čekat na výsledek a jak je spolehlivý?

Čti více
Celiakie - dietní chyby
16. 09. 2018 | Kač | Poradna

Celiakie - dietní chyby

Při celiakii je jediným východiskem doživotní dodržování striktní bezlepkové diety. Co se ale stane s organismem, když nemocný dietu poruší? Dnešní článek vám zodpoví nejčastější dotazy týkající dietních chyb a zároveň přinese několik tipů, jak si od případných potíží spojených s požitím lepku ulevit.

Čti více