Všechno, co potřebujete vědět o celiakii

Kde se najíst bez lepku v Olomouci
18. 01. 2019 | Kač | Cestování

Kde se najíst bez lepku v Olomouci

Olomouc je nádherné město, centrum Hané, plné dech beroucích historických památek. Kromě skvostné architektury, jako například Kostel Sv. Mořice či Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, kde se mimochodem nachází také zoologická zahrada, je zde nespočet dalších objektů a institucí, jež stojí za návštěvu. Jak je to ale v Olomouci s bezlepkovým stravováním?

Čti více
Dědičnost celiakie a těhotenství s dietou
08. 01. 2019 | Kač | Lifestyle

Dědičnost celiakie a těhotenství s dietou

Otázkou, jestli je celiakie dědičná, se zabývá každý budoucí rodič, který tímto autoimunním onemocněním trpí. Ačkoliv genetika a dědičnost v tomto případě sehrává velkou roli, tak to neznamená, že by nutně každé miminko muselo celiakii po nemocném rodiči zdědit. Je dobré vědět, že i když potomek onemocnění po rodiči přeci jen získá, tak nemoc může i přes to zůstat po celý jeho život skrytá a nemusí se nikdy projevit.

Čti více
Jak být zdravým celiakem
02. 01. 2019 | Radka | Lifestyle

Jak být zdravým celiakem

Zdravý celiak - zní vám to jako protiklad? Při hlubším zkoumání má tohle spojení větší opodstatnění, než se může zdát. Nedávno jsem četla studii, že celiakie je často doprovázená jinými onemocněními, a to v relativně vysokém procentu případů. Jakou roli v tom hrají geny, nesprávné fungování organismu nebo jídelníček se lze zatím spíše domnívat. Přesto a nebo právě proto si myslím, že celiak by měl svému jídlu a životnímu stylu věnovat více pozornosti než kdokoliv jiný, aby zůstal zdravý.

Čti více
Celiakie ve světě
30. 12. 2018 | Kač | Lifestyle

Celiakie ve světě

Zajímalo Vás někdy, jak na tom jsou s celiakií lidé v jiných částech naší planety? To, že byl v několika posledních letech zaznamenán velký nárůst tohoto autoimunitního onemocnění v souvislosti s popularizací pšenice, není žádná nová informace. Zajímavé ovšem je, že v některých koutech světa byl tento nárůst postižených osob rapidnější než jinde. Pojďte se s námi podívat, které země jsou považovány za ohniska celiakie a kde se naopak celiakie téměř nevyskytuje.

Čti více
Jak nahradit lepek při pečení
11. 12. 2018 | Kač | Lifestyle

Jak nahradit lepek při pečení

Máte za sebou už několikátý marný pokus, kdy jste zkoušeli upéct něco bezlepkového a nevyšlo to? Není třeba hned věšet hlavu! Bezlepkové těsto se při pečení chová odlišně než běžné těsto pšeničné a naučit se s ním pracovat chce mnohem více cviku. Každý nepovedený koláč neberte jako svoje selhání, ale jako něco, z čehož se můžete do budoucna poučit. V tomto článku se dozvíte několik dobrých rad, díky nimiž pečení zvládnete hravě i bez lepku.

Čti více