Všechno, co potřebujete vědět o celiakii

Sladký život (nejen) celiaka – díl 2.
16. 01. 2021 | Radka | Lifestyle

Sladký život (nejen) celiaka – díl 2.

Poslední dobou sleduji honbu lidí za tzv. zdravými sladidly. Roztrhl se pytel s agávovými sirupy, sladěnkami i březovým cukrem. Myslet si ale, že existuje zdravý cukr, je omyl. Některá sladidla mají více minerálů nebo nižší glykemický index, to ale neznamená, že bychom se jimi měli přejídat. Obecně je nejlepší nenavykat si na sladkou chuť a když už si sladké dopřejeme, klidně si dejme „normální cukr“. Za jeho takzvaně zdravější alternativy utratíte majlant a svému zdraví stejně neprospějete.

Čti více
Sladký život (nejen) celiaka – díl 1.
10. 01. 2021 | Radka | Lifestyle

Sladký život (nejen) celiaka – díl 1.

Uvádí se, že průměrný Čech spotřebuje za rok ke 40 kilogramům cukru, což je dvojnásobek doporučené dávky. Obecně se cukry, respektive sacharidy, přejídáme, neboť naše strava a kultura je na nich tradičně založená. Ještě více sacharidů přijímají celiaci, konzumující kupovanou a „předpřipravenou“ bezlepkovou stravu. Nejsem žádný radikál a nemyslím si, že cukr je jed, když s ním umíme zacházet. Přesto malá sonda do světa cukrů může poučit a mnohým i otevřít oči.

Čti více
Moje zkušenosti s low carb bezlepkovým stravováním
07. 01. 2021 | Radka | Lifestyle

Moje zkušenosti s low carb bezlepkovým stravováním

Protože jsem v těhotenství měla cukrovku a zároveň jsem celiak, musela jsem zhruba 5 měsíců držet dvojí dietu – nízké množství sacharidů a nula lepku. Ze začátku jsem se s tím hodně prala, ale nakonec jsem našla cestu v low carb stravování. Bylo léto, všude spousta zeleniny, tak to šlo snadno. Jen v restauracích, hlavně v Čechách, moc nepochodíte, takže jsem si na výlety nosila termosky a krabičky. A jak tuto stravu hodnotím s odstupem?

Čti více
Vraťte své trávení po svátcích opět do formy
04. 01. 2021 | Kač | Lifestyle

Vraťte své trávení po svátcích opět do formy

Období vánočních svátků a oslav konce roku je opět za námi a jako každý rok je to stejné – většinu lidí trápí rozhozené trávení či nafouklé břicho z tradičního přejídání se. No jo, každý z nás určitě alespoň jednou zažil, a to i když si zarytě sliboval, že své chutě udrží na uzdě a rozhodně nespořádá tolik chlebíčků a cukroví. Jak se říká, pozdě bycha honit, a proto se dnes mrkneme na to, jak vzniklé škody co nejdříve napravit.

Čti více
Imunita a bylinky
27. 12. 2020 | Radka | Lifestyle

Imunita a bylinky

Imunitu je nejlepší budovat kvalitní stravou, pohybem, spánkem a třeba také otužováním. Dobře ji podpoří i vybrané bylinky. Řada z nich dokáže pomoci také s již rozběhnutou virózou, kašlem nebo rýmou. Pojďme se podívat na zaručené rady a bylinkové recepty našich babiček.

Čti více