Celiak v restauraci na zahraniční dovolené

01. 08. 2023

Léto a zahraniční dovolená jsou pro mnoho lidí v podstatě samozřejmostí. V dnešní době není tak těžké sehnat v akci levné letenky a vyrazit napříč světem. No jo, jenže zatímco zdravý člověk řeší maximálně tak to, kde by složil na dovolené hlavu, celiaci to mají s plánováním o něco složitější.

Jakmile je člověku diagnostikována celiakie, jeho život se bezpochyby od základu změní. Nemusí to však nutně znamenat, že to bude změna k horšímu. Vždycky samozřejmě záleží na úhlu pohledu i na tom, jak se ke své nové diagnóze člověk postaví.

Cestování s bezlepkovou dietou

Tato změna se pak přirozeně bude týkat také cestování. Jestliže jste doposud preferovali spontánní cesty do zahraničí prakticky bez nějaké větší přípravy, tak s celiakií a hlavně s bezlepkovou dietou to už bude malinko jiné. Nyní se už totiž nebudete moci spoléhat na to, že jistě narazíte na nějakou restauraci či jiný způsob, jak se najíst. S celiakií musíte řešit i to, zda na daném místě bude vůbec něco bezlepkového k snědku. Ne ve všech zemích totiž mají nabídku bezlepkových jídel.

Kromě restaurací je třeba předem na internetu omrknout také různé obchůdky s potravinami a informovat se o tom, jaké budete mít jakožto celiak v dané lokalitě možnosti. Ačkoliv tyto přípravy mohou být na první pohled dost otravné, uvidíte, že jakmile vás na dovolené popadne hlad, budete za ně moc rádi. Přeci jen hledat narychlo něco k snědku v cizí zemi a ještě k tomu s dietním omezením není nic příjemného.

Komunikace v restauraci

Když už pak najdete nějakou restauraci, hodně důležitá i samotná komunikace s personálem. Nespoléhejte se na to, že tamní obsluha bude vědět, co to lepek je. Ostatně ani u nás v České republice není vždy úplně jednoduché se bez problému najít v restauraci, když máte bezlepkovou dietu. Každopádně v zahraničí jsou vynikajícím pomocníkem speciální karty do restaurací určené přímo pro celiaky. Ty jsou volně dostupné na internetu celkem ve 23 jazycích, přičemž si pouze stačí stáhnout takovou, kterou využijete v dané destinaci.

Do vyhledávače zadejte heslo „restaurační kartičky v cizích jazycích – celiakie“ a jistě na ně narazíte. Tyto kartičky pak obsahují stručné, ale přesto komplexní informace o celiakii a bezlepkové dietě. Díky tomu pak bude personál restaurace vědět, jakým surovinám se má při přípravě vašeho pokrmu vyhnout, aniž byste museli složitě komunikovat za pomocí internetového překladače. Kartičku doporučuji ukazovat všude, kde se budete chtít najíst.

Buďte prozíraví

Jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj. Někdy bohužel ani ty nejpropracovanější kartičky nejsou zárukou toho, že se bezpečně najíte. Obzvlášť v některých chudších zemích se lidé snaží zkrátka vydělat a mohou tak člověku prodat něco, co by mu mohlo ublížit. Jestliže tedy i přes vaše prosby dostanete pokrm, u něhož si nebudete jistí, zda se jedná skutečně o bezlepek, nebojte s personálem nadále komunikovat a pátrat po složení. Tato obezřetnost je na místě hlavně v případě, kdy se nejedná o žádnou restauraci zaměřenou speciálně na bezlepkovou stravu. Stůjte si proto za svým, vždyť jde o vaše zdraví. Přinejhorším své štěstí zkuste v jiném podniku.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.