Recepty na jídla vhodná pro celiaky

Bez alergenů 3: Čajové sušenky z mouky z hnědé rýže
20. 10. 2020 | Radka | Recepty

Bez alergenů 3: Čajové sušenky z mouky z hnědé rýže

Sušenky prostě od malička miluju. Zároveň pro mě vždy byly synonymem něčeho nezdravého. Až postupem času jsem se naučila péct takové, které mají ke kupovaným s cukrem a nezdravým tukem velmi daleko, a přesto jsou chuťově výborné. Bohužel většinou byly z ořechového másla nebo ořechů, případně s vejci. Co teď, když je musím vynechat?

Čti více
Bez alergenů 2: Rychlý banánovo-rozinkový hřbet
16. 10. 2020 | Radka | Recepty

Bez alergenů 2: Rychlý banánovo-rozinkový hřbet

Tenhle sladký chlebíček je naprostá bomba. Neobsahuje žádný alergen ani cukr, a přitom je náramně sladký a vláčný. Zaručený úspěch i u dětí. Pekla jsem ho hlavně v době, kdy jsem musela ze stravy vyloučit nejen lepek, ale i mléko, vejce, ořechy a sóju. Troufám si však říct, že neurazí i běžnou návštěvu.

Čti více
Bez alergenů 1: Pohankové palačinky nebo placky
12. 10. 2020 | Radka | Recepty

Bez alergenů 1: Pohankové palačinky nebo placky

Dodnes si vzpomínám na své první setkání s celiakem, přesněji s celiačkou. Na střední škole s námi jela dívka z vedlejší třídy na výlet a jako jediná si nedala palačinky s Nutellou a šlehačkou. Bylo nám jí líto. Pamatuju si, že jsem si říkala, jak jsem ráda, že se mě to netýká. Tenkrát se museli celiaci spolehnout jen na „polystyrénové“ chleby a kukuřičné křupky. Ty doby jsou naštěstí pryč. Přesto, kdyby mi někdo i dnes řekl, že budu muset držet dietu bez mouky, mléka, vajec, ořechů, luštěnin a dalších základních potravin, asi bych si klepala na čelo. A přesto je to tady.

Čti více
Rebarborovo-jahodový crumble – rychlovka k odpolední kávě
26. 09. 2020 | Radka | Recepty

Rebarborovo-jahodový crumble – rychlovka k odpolední kávě

Jestli existuje nejjednodušší dezert na světě, ovocný „crumble“ určitě aspiruje na přední příčky. Tento dezert vznikl v Anglii za 2. světové války, kdy byla nouze o suroviny. Hospodyňky tedy místo koláče s těstem použily jen ovoce a na něj odbodu žmolenky. Vše zapekly a dezert byl na světě. Oblíbili si ho také v Americe, kde jim alespoň částečně připomíná oblíbený apple pie, ale jeho pečením ušetří mnoho času.

Čti více
Recept na bezlepkové bagety
20. 09. 2020 | Kač | Recepty

Recept na bezlepkové bagety

S nástupem podzimu je neodmyslitelně spjatý i návrat dětí do školních lavic. S tím se samozřejmě vrací i každodenní chystání svačinek, aby měla dítka ve škole něco k zakousnutí. Jelikož sehnat chutné bezlepkové pečivo je někdy pořádný oříšek, přináším vám recept na domácí bezlepkové bagety, které jsou jednak velice jednoduché na přípravu, ale hlavně skvěle chutnají.

Čti více