Návrat do školních lavic je opět tady! Připomeňte svému malému celiakovi zásady bezlepkové diety

06. 09. 2023

Jak se říká, opakování je matkou moudrosti. Jinak tomu není v případě zásad dodržování bezlepkové diety. Obzvlášť menší děti mají často tendence pro ně nezajímavé informace zapomínat, přičemž bezlepková dieta mnohdy není výjimkou.

O to pak důležitější je jim pravidelně připomínat, co vlastně mohou a nemohou jíst. Návrat do školních lavic nebo klidně i do školky s sebou nese celou řadu potenciálních rizik, kterým se vyplatí předcházet. Vždyť to jistě znáte. Doma během prázdnin máte své dítko pod kontrolou a bedlivě dohlížíte na to, aby do sebe skutečně dostávalo čistě bezlepkovou stravu. Jenže jakmile pak nastoupí opět do školy, už nad ním nebudete stát, abyste mu připomněli, že ta sušenka od kamaráda není úplně nejlepší nápad.

Co vše tedy nezapomenout zmínit?

 

  • Žádné ochutnávání svačin a dobrůtek od spolužáků. Přestože onen kamarád jistě nabízí vašemu dítku sladkost s těmi nejlepšími úmysly podělit se, poučte svého potomka, že je vždy lepší zdvořile odmítnout.
  • Pokud si dítko nebude jisté, zda-li danou potravinu může sníst, řekněte mu, aby se šlo poradit s paní učitelkou. Samozřejmostí je také edukace pedagogů ohledně bezlepkové diety, ale o tom později.
  • Úměrně věku dítěti vysvětlete, proč je pro něj bezlepková dieta tak moc důležitá. Jestliže dítě po požití lepku trpí například bolestí břicha, připomeňte mu, jak moc to může být nepříjemné, když sní, co nemá. Vše samozřejmě s citem, rozhodně není na místě dítko děsit.
  • Současně pokud už dítko přeci jen dietu poruší, netrestejte ho. Věřte, že tím docílíte pouze toho, že příště vám ochutnání rohlíku od kamaráda leda tak zatají. Když už se tak stane, povězte mu, proč je to špatně, ale vyvarujte se křiku a výčitkám.

Buďte krok napřed

Kromě toho, že tato pravidla připomenete svému dítěti, zastavte se i za jeho učiteli. Tohle je důležité hlavně u malých školáků. Vysvětlete jeho paní učitelce nebo učiteli, že se potýká s celiakií, následkem čehož musí striktně dodržovat bezlepkovou dietu. Sázkou na jistotu je pak ještě doplnění seznamu, co vlastně dítě může a nemůže jíst. Pamatujte, že ne každý ví, co celiakie obnáší, a proto se nezdráhejte vše důsledně vysvětlit. Upozorněte i na rizika toho, když například někdo donese do školy bonbony pro celou třídu apod. Poproste kantora, aby v těchto případech vždy překontroloval složení dané dobroty.

Současně je vhodné s dostatečným předstihem navštívit i školní jídelnu, jestliže vaše dítě využívá jejich služeb. To, že vše minulý školní rok nějak fungovalo, ještě neznamená, že tomu tak bude i letos. Zajděte proto za vedoucí jídelny či za kuchařkami, připomeňte bezlepkovou dietu svého dítěte a případně je opět poučte. Pokud narazíte na to, že vaše školní jídelna bezlepkovou stravu nezajistí, včas se domluvte na tom, že si bude vaše dítě například nosit obědy z domu. To už je posléze individuální.

Tip: Co takhle se domluvit s učitelkou či vedením školy a uspořádat v rámci třídy malou přednášku o tom, co to celiakie je? Když ještě přidáte ukázku bezlepkové kuchyně, jistě sklidíte úspěch. Mohlo by to být velice nápomocné hlavně případě, kdy by se vaše dítko cítilo kvůli svému dietnímu omezení vystrčené z kolektivu.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.