Opožděná menarché
Jako první si posvítíme na dívky, které na svoji první menstruaci teprve čekají. V současné době je čím dál více častější, že své menarché prožívají dívky čím dál dříve, a to i klidně holčičky mladší 10 let. Jestliže však dívka trpí celiakií, a to obzvlášť v případě, kdy je tato nemoc skrytá, a tudíž nedodržuje bezlepkovou dietu, může nastat pravý opak. Není nic neobvyklého, že takové dívky dostanou první menstruaci mnohem později než jejich zdravé vrstevnice. Spolu s pozdějším příchodem menstruace jde poté přirozeně ruku v ruce i opožděný nástup puberty. Napříč světem bylo prováděno mnoho věděckých studií, které tuto skutečnost potvrdily.
Bolestivá menstruace
Pravidelné měsíční krvácení má drtivá většina žen spojené s velice nepříjemnými křečemi v podbřišku. To jistě není žádná novinka. Málokterá z žen ovšem ví, že bolestivá menstruace rozhodně není normální a za křečemi vždy stojí nějaký problém. Brát každý měsíc pilulky od bolesti a tiše trpět není řešení. Jestliže velmi bolestivá menstruace trápí i vás, neberte ji na lehkou váhu, obzvlášť, pokud vás vždy na pár dní úplně vyřadí z provozu. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, může být právě celiakie.
Ženy trpící celiakií jsou totiž mnohem více náchylnější k onemocnění zvanému endometrióza. Jedná se o stav, kdy se buňky sliznice děložní dutiny nacházejí mimo dělohu, přičemž hlavním z příznaků bývají silné menstruační křeče. Této problematice se opět věnovala řada studií, která tuto skutečnost jen potvrdila. Na propuknutí endometriózy jsou nejnáchylnější ženy s celiakií, které nedodržují bezlepkovou dietu. Říkáte si, kde je souvislost? Za vším stojí autoimunitní zánět ve střevech. Mimo jiné ženy, které sice nemají celiakii, ale přesto vyřadily lepek ze svého jídelníčku, často pociťují úlevu, co se bolestivé menstruace týče.
Amenorea a nepravidelná menstruace
Další ženské potíže spjaté s celiakií jsou amenorea neboli ztráta menstruace či nepravidelná menstruace. S tímto se nejčastěji setkávají ženy, které celiakií trpí, avšak jim doposud nebyla diagnostikována, a tudíž nedodržují bezlepkovou dietu. Příčina těchto potíží se totiž ukrývá v chybějících živinách, jelikož poškozené střevo není schopno je správně přijímat ze stravy. Když je pak tělo podvyživené, přirozeně mu tak nezbývá energie na správně fungující, a hlavně pravidelný menstruační cyklus.
Jakmile však žena dojde ke správné diagnóze, začne se striktně vyhýbat lepku, střevo se začne postupně uzdravovat. Správně fungují střevo pak začne opět přijímat chybějící živiny, což se posléze pozitivně odrazí i na menstruačním cyklu.
S nepravidelnou menstruací či dokonce s její ztrátou se pak přirozeně pojí také marná snaha o početí dítěte. Je přeci jen logické, že podvyživené tělo, které nemá energii na ovulaci a následnou menstruaci, není schopno otěhotnět. Vědecké studie však prokázaly, že po potvrzení celiakie a dodržování bezlepkové diety, se plodnost žen v drtivé většině případů vrátila do normálu.
Studie zabývající se opožděným nástupem menarché:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6381496/
Studie zabývající se celiakií a endometriózou:
https://academic.oup.com/humrep/article/26/10/2896/611791
Studie zabývající se ztrátou menstruace:
Studie zabývající se celiakií a (ne)plodností: