Bezlepkový svatební dort a další rizika „smíšené“ svatby

11. 07. 2020

Konečně jste se se svým protějškem zasnoubili a plánujete svůj velký den. Pokud má jeden z páru diagnostikovanou celiakii, je třeba k přípravám přistupovat malinko jinak, než tomu bývá u osob bez zdravotních omezení. V dnešním článku si shrneme, jaká rizika na vás mohou číhat, a hlavně zde naleznete užitečné rady, jak se jim vyhnout.

Dort nesmí chybět

Nedílnou součástí každé svatby je bezpochyby dort. Hned na začátek bych ráda upozornila, že je důležité, aby byl svatební dort bezlepkový úplně celý. Někteří lidé si totiž naivně myslí, že stačí, pouze když budou mít bezlepkové jedno patro dortu a zbytek bude upečený klasicky z pšeničné mouky. Chyba! Jednotlivé vrstvy by se totiž mezi sebou promísily a došlo by k jejich vzájemné kontaminaci.

Abyste předešli zažívacím potížím, je tedy celý dort bez lepku jasnou volbou. Ačkoliv se může jednat o poněkud dražší variantu, rozhodně to stojí za to. Samozřejmě si důkladně prověřte cukrárnu, jež se o pečení vašeho dortu bude starat, protože ne vždy jsou základy bezlepkového stravování každému známé. Upozorněte například i na takové drobnosti, jako jsou třeba jedlé perličky a jiné dortové ozdoby, protože i zde se může lepek objevit.

Vzájemná kontaminace občerstvení

Když se na svatbě střetávají celiaci a osoby se zdravými střevy, je nezbytné zajistit, aby se mohli všichni najíst a napít do sytosti bez rozdílu. Řešení nabízí samozřejmě rozdělení stolů s dobrotami na lepkové a bezlepkové sekce, avšak i přesto existuje určité riziko. Pokud preferujete občerstvení formou rautu, je třeba myslet na každičký detail. Tím je myšleno například to, jak si budou hosté jídlo nabírat na talířky.

Jelikož některým celiakům může vadit i stopové množství lepku, dokáže s nimi zamávat i taková „drobnost“, jako že si někdo nabere salám a bagetku s lepkem pomocí kleštiček, s nimiž si potom celiak nabere svůj bezlepkový pokrm. Rozhodně zajistěte, aby bylo všech lžiček, naběraček a kleštiček dostatek. Na tento detail nezapomeňte upozornit taktéž obsluhu! Jak již bylo zmíněno u dortu, ne každý bohužel zná bezlepkovou dietu.

Volte pouze spolehlivé dodavatele

Jelikož na svatbách většinou bývá několik desítek a více hostů, je logické, že si snoubenci najímají na přípravu různých částí firmy a školené profesionály. Pokud se touto cestou rozhodnete vydat i vy, vybírejte si opravdu pečlivě. Cukroví a svatební koláčky taktéž častokrát pečou lidé jen tak různě po známosti, kteří nemají patřičné znalosti ohledně výživy a různých dietních omezení. To samo o sobě není nic špatného, ovšem je nezbytné jim patřičné informace předat.

Super variantou je najít si v blízkém okolí někoho, kdo se na pečení dezertů/přípravu pokrmů bez lepku přímo specializuje a nechat to s klidem na něm. Zbytek klasického občerstvení s lepkem si už můžete zajistit kdekoliv jinde. V momentě, kdy by bezlepkové občerstvení mělo být pouze pro jednu či dvě osoby, se do přípravy klidně pusťte sami v domácích podmínkách. Záleží však samozřejmě na vaší šikovnosti, časových možnostech i na tom, zda vůbec chcete něco takového dělat. Z vlastní zkušenosti ale můžu s klidem říct, že třeba takové tradiční svatební koláčky bez lepku nejsou nijak složité.

V rámci svatebního speciálu čtěte také:
Bezlepkové svatební občerstvení: Jak jej zorganizovat, aby nedošlo ke kontaminaci bezlepkových pochoutek?
Tipy na svatební občerstvení bez lepku
Svatební cupcaky bez lepku
Recept na tradiční svatební koláčky bez lepku


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.