Bezlepkové svatební občerstvení: Jak jej zorganizovat, aby nedošlo ke kontaminaci bezlepkových pochoutek?

04. 07. 2020

Většina lidí považuje svatbu za jeden z nejkrásnějších dnů v jejich životě. S tímto dnem se však pojí celá řada starostí a zařizování. Co dělat, když se ono datum pomalu blíží, jeden ze snoubenců je celiak a vy stále nevíte, jak se popasovat s občerstvením, aby nedošlo ke vzájemné kontaminaci? Mám pro vás několik rad, které vycházejí z mých vlastních zkušeností.

Nejprve si ujasněte fakta

Než se pustíte do jakéhokoliv plánovaní, sepište si všechny vaše požadavky a fakta ohledně občerstvení.

  • Pro kolik hostů občerstvení bude?
  • Chcete se na přípravě podílet sami, anebo vsadíte na nějakou firmu?
  • Jaké konkrétní pokrmy a dobroty na svatbě chcete?
  • Kolik svatebčanů dodržuje bezlepkovou dietu?
  • Jakou formou bude občerstvení probíhat?

Až budete mít zodpovězeny všechny výše psané otázky, nastal čas pustit se do samotného plánování. Hodně záleží na tom, jak budou vypadat dané prostory, kde se svatba pořádá. Ideální je, pokud je možné zařídit, aby bezlepková část občerstvení byla úplně stranou od ostatních pochutin. V případě, že tuto možnost nemáte, nevěšte hlavu, protože všechno se dá vyřešit.

Občerstvení formou rautu

Hodně lidí volí na své svatbě občerstvení pro hosty formou rautu. Jestliže se i vy rozhodnete pro tuto variantu, lehce tak můžete vyřešit případný problém s kontaminací. Nejbezpečnější je rozdělit stoly na lepkovou a bezlepkovou sekci. Velkým pomocníkem vám též mohou být různé cedulky a popisky. Ty si můžete buď najít na internetu nebo při troše manuální zručnosti vyrobit sami. Před mísy či tácy s bezlepkovým občerstvením zkrátka položte štítek s přeškrtnutým kláskem, který zná každý celiak, případně zvolte jakékoliv jiné označení, co se vám bude zamlouvat.

Zmiňované označování jídla je fajn hlavně u takových pochoutek, které běžně lepek obsahují – různé svatební koláčky, cukroví, bagetky, mini řízečky apod. Dále se jejich použití vyplatí i v případě, kdy není jasné, zda daná pochoutka lepek obsahuje či nikoliv – salámy, klobásky, kořeněné sýry, brambůrky, křupky, chlebíčky, jednohubky apod. Co se týče zeleniny a ovoce, zde je samozřejmě značení naprosto zbytečné. Tento nápad je skvělý zvláště bude-li na svatbě vícero hostů s diagnózou celiakie.

Svatební oběd/večeře

Součástí každé svatby by měl být vždy společný oběd, případně večeře. V tomto případě je zásadní již volba samotného pokrmu. Doporučuji zvolit přirozeně bezlepkový pokrm, abyste se nemuseli strachovat, zda personál, jež bude dané jídlo připravovat, doopravdy zná pravidla bezlepkového stravování. Jestliže však kuchařům plně důvěřujete a jedná se o spolehlivou firmu, klidně si nechte připravit jakékoliv jídlo. Volba je vždy na vás, avšak vždy pečlivě zvažte všechna rizika.

V případě, že celiakií trpí pouze jedna či dvě osoby z několika desítek hostů, je zbytečné, aby daný pokrm byl bezlepkový úplně pro všechny – nyní se samozřejmě bavíme o běžně lepkových věcech, jako jsou třeba knedlíky či těstoviny. Domluvte se, aby vám kuchaři připravili bez lepku pouze potřebný počet porcí. Opět však nezapomínejte na důsledném značení talířů, aby nedošlo k jejich záměně. Taktéž je možnost, že si bezlepkovou porci připravíte sami a následně vám ji obsluha pouze naservíruje.

V rámci svatebního speciálu čtěte také:
Tipy na svatební občerstvení bez lepku
Bezlepkový svatební dort a další rizika „smíšené“ svatby
Svatební cupcaky bez lepku
Recept na tradiční svatební koláčky bez lepku


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.