Vícečetné alergie aneb když jde víc než o lepek

08. 10. 2020

Možná se mnou mnozí celiaci nebudou souhlasit, ale myslím, že život s bezlepkovou dietou není zase tak hrozný. Když pominu zdravotní přínosy, pokud se snažíte vybírat přirozené potraviny, je tu ještě jeden aspekt – pořád jde „jen“ o lepek. Existuje ale spousta lidí, kteří kromě lepku musí vyřadit celou další škálu potravin, a to už je pak kumšt se vůbec něčeho najíst. Víte, co jsou vícečetné alergie a jak se s nimi žije?

Potravinové alergie a intolerance na vzestupu

Uvádí se, že v posledních 15 letech vzrostl počet lidí s alergiemi až na dvojnásobek, s převládajícím výskytem těch potravinových. V Evropě se výskyt intolerancí na potraviny uvádí někde okolo 20 %, tj. každý pátý člověk. I proto se tímto tématem v Evropě zabývali politici a jejich prvním výstupem bylo například povinné označování alergenů v restauracích.
Nejčastějšími alergeny jsou samozřejmě známý lepek, mléko, vejce, sója, ořechy a korýši.  Věděli jste ale, že může existovat i alergie na obyčejné jablko?

Zkřížená alergie

Zkřížená alergie znamená, že alergici na pyl mohou velmi často reagovat i na řadu potravin. Je to proto, že alergeny, které reakci vyvolávají, jsou si podobné. Proto např. alergici na břízu mohou mít reakci na syrové jablko. Alergici reagující na trávu často mohou nesnášet třeba rajčata i lepek (obiloviny). U dětí jsou častější klasické alergeny typu lepek, mléko, sója, vejce. U dospělých se však mohou vyskytovat právě neobvyklé alergie a intolerance spojené s pylovou alergií, a to na zeleninu nebo ovoce.

Histamin a lektin

V poslední době se hodně mluví i o histaminu, na který reaguje přecitlivělostí řada celiaků i zdravých lidí. Typické jsou svědění, kopřivka, křeče a bolesti břicha nebo nevolnost po požití potraviny s vysokým množstvím histaminu. Pokud se chcete histaminu vyhnout, je to velmi obtížné. Neměli byste totiž konzumovat například ani ohřátá jídla. Problém jsou i trvanlivé a zrající potraviny a konzervy. Také například kuřata nebo ryby. Z ovoce hlavně maliny, jahody, citrony, kiwi. Zrající potraviny včetně mléčných výrobků – sýrů, jogurtů apod. Fermentované potraviny, takže i kváskový chléb. Alkohol a černý čaj nebo čokoláda jsou také problém.
S celiakií se také občas pojí nesnášenlivost lektinů. Ty se obtížně tráví a lidé s oslabeným střevem s nimi mohou mít problém. Najdete je především v luštěninách nebo ořeších, dále v lilkovité zelenině. O lektinech jsme informovali například v tomto článku.

Když musíte vynechat nejen lepek

Dietu s vícečetným omezením jsem si vyzkoušela na vlastní kůži. Můj syn měl úporný atopický ekzém, na který nepomáhaly žádné masti ani doporučení. A protože byl kojený a od miminka trpěl i střevními obtížemi, zkusila jsem nasadit eliminační dietu. Vynechat jsem musela nejen lepek, ale také mléčné výrobky, vejce, sóju, ořechy a semínka, kakao, čokoládu, sladkosti, houby, lilkovitou zeleninu včetně rajčat a brambor, kořenovou zeleninu, citrusové plody, maliny a jahody, kiwi apod., kuřecí a hovězí maso, uzeniny a konzervy a také černý čaj a kávu. Upřímně, na jídlo toho moc nezbylo a uvědomila jsem si, jak je bezlepková dieta vlastně jednoduchá :o). Nejhorší byly snídaně a svačiny, bez kterých jsem se při kojení neobešla.

A co jsem jedla?

K snídani jsem se naučila jíst polévky. Nejčastěji cuketovou s jáhlami a krůtí vývar s masem a rýžovými nudlemi. Občas jsem si dala i sladkou snídani v podobě jáhlové nebo ovesné kaše nebo pudinku, ale po nich jsem měla hned hlad. Svačinky jsem si musela péct. Buď jsem dělala bezlepkový pohankový chléb nebo chleba z rýže a pohanky (o recepty se podělím v sekci receptů postupně). Na ně jsem si mazala české Ghíčko (je povolené při ABKM) se solí z Mallorky, která má úžasnou chuť a vyklíčenou řeřichou nebo jsem si na něj rozmačkala avokádo, případně připravila batátovou pomazánku. Sladké svačinky jsem pekla – recepty na oblíbený banánovo-jablečný hřbet a čajové sušenky najdete v receptech. Upéct něco bez lepku, mléka a vajec je umění. Pokud ale nemůžete ani kakao a ořechy, téměř už nenajdete vhodné recepty nebo nejsou k jídlu. Proto své oblíbené a vyzkoušené sdílím. Často jsem si také připravovala rozvařené jablko nebo hrušku na ghí smíchané s vločkami. Dobrý je i bio vanilkový jogurt z DM z rýžového mléka, neslazený, jen s rozinkami a banánem opečeným na ghí. Funguje i kokosová kaše z kokosové mouky. Udělat si můžete i kokosový jogurt. Pokud jste milovníci jogurtů, je podobný a opravdu dobrý. Jeho příprava ale není tak jednoduchá a vyjde draho, takže spíš pro zpestření. Své zkušenosti s výrobou opět napíšu v dalším článku.
Obědy a večeře byly jednoduché – krůtí a občas vepřové maso nebo co nejčerstvější pstruh. K tomu pečené batáty nebo grilovaná cuketa, pečený květák nebo brokolice na páře. Případně quinoa, rýže apod. Večeře jsem pak měla obvykle salát na různé způsoby, někdy i s těstovinami nebo masem. Skvělý je i pečený fenykl, který salátu dodá šmrnc. Také pohankové placky (recept sdílím) s trhanými masem a salátem.
Připravte se ale na výrazné omezení a téměř nemožnost se najíst venku v restauraci. Tato dieta, pokud jíte hodně zeleniny, tak jako já, je i finančně náročná. Dá se ale na ni zvyknout a nese i své ovoce – přejde vás chuť na neustálé uzobávání (nemáte totiž co :o)) a chuť na sladké. Já si tedy občas dopřála bio rozinky, a nebo pečené kokosové lupínky s trochou skořice.

Statistiky

Statistiky o tom, že by celiaci trpěli častěji jinými potravinovými alergiemi nebo nesnášenlivostí jsem nenašla. Když se ale zajímám o ostatní celiaky a čtu diskuze, vícečetné alergie a nesnášenlivosti jsou velmi časté. Především u dětí, kde vyloučení mléka a vajec není výjimkou. Jak to máte vy? Vyhýbáte se pouze lepku nebo i jiným potravinám? Podělte se s námi a poraďte i ostatním, co jíst a jak řešíte vy.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.