Křupavý, chutný a přitom zdravý bezlepkový chleba

07. 11. 2019

Od začátku bezlepkové diety jsem pečivo velmi omezila. I přesto jsem ušla dlouhou cestu, od kupovaného baleného, které se moc jíst nedá, přes doma pečené chleby ze směsí, až ke kváskovému chlebu. Kváskový chleba je super, ale jeho příprava trvá a tím, že ho jím v rodině jen já celiak, vždycky ho napeču zbytečně moc a musím mrazit.

O to větší bylo moje překvapení, když jsem přijela k přátelům do Švýcarska, kteří jsou vegani a pekli si i pro sebe přirozeně bezlepkový chleba. Byl tak skvělý, že jsme za víkend snědli hned dva bochníky. A to nejlepší – chutnal zatím všem, komu jsem ho nabídla (a to se o pohankových jídlech obecně rozhodně říct nedá). Pohanka v něm opravdu není tolik cítit. Důležité je ale nešetřit na kmínu, soli a oříškách. Pak je chuťový zážitek prostě nejlepší.

Těšíte se na recept? Je opravdu jednoduchý.

Ingredience na jeden bochník:

500 gramů pohankové mouky
2 čajové lžičky soli
2 čajové lžičky kmínu (zdá se možná hodně, ale je opravdu výborný a důležitý – i pro stravitelnost)
5 čajových lžiček psyllia
2 čajové lžičky bílého sezamového semínka
700 ml vody
Oříšky (lískové nebo pekanové nebo vlašské dle chuti), semínka (dýňová, lněná, slunečnicová)

Postup:

  • V robotu smícháme všechny suché ingredience.
  • Postupně přilíváme vodu a pořádně promícháme.
  • Oříšky a semínka dáme až na konec, aby se moc nepomlely.
  • Finální konzistence těsta může být drobně tekutější (záleží na mouce, kterou použijete).
  • Těsto přendáme do ošatky nebo na pekáček, kde uplácáme do tvaru bochníku (ošatka není vůbec nutná) a necháme zakrytý utěrkou přes noc v pokojové teplotě. Chleba může „zrát“ 12-36 hodin. Já většinou nechám jen přes noc.
  • Dáme do předehřáté trouby na 215 stupňů (s předehřátým pekáčkem), zakryjeme alobalem a pečeme hodinu. Pak ještě odkrytý cca 15 minut, aby se dodělala kůrka.
  • Necháme vystydnout a krájíme.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.