Sladký život (nejen) celiaka – díl 1.

10. 01. 2021

Uvádí se, že průměrný Čech spotřebuje za rok ke 40 kilogramům cukru, což je dvojnásobek doporučené dávky. Obecně se cukry, respektive sacharidy, přejídáme, neboť naše strava a kultura je na nich tradičně založená. Ještě více sacharidů přijímají celiaci, konzumující kupovanou a „předpřipravenou“ bezlepkovou stravu. Nejsem žádný radikál a nemyslím si, že cukr je jed, když s ním umíme zacházet. Přesto malá sonda do světa cukrů může poučit a mnohým i otevřít oči.

Sacharidy versus cukry

Cukry patří mezi sacharidy. Sacharidy rozlišujeme na jednoduché, což jsou právě cukry a složité, což jsou škroby a vláknina. Cukry a škroby umí naše tělo zužitkovat, vláknina se nevstřebává, a naopak pomáhá zpomalit vstřebávání cukrů do krve.

Rychlost vstřebávání cukrů, neboli glykemický index

Glykemický index udává, s jakou rychlostí stoupne hladina cukru v krvi po snědení jídla s obsahem sacharidů. Sacharidy se po požití v těle rozkládají na jednoduché cukry a zvyšují tzv. glykémii v krvi. Na zvýšení cukru v krvi reaguje slinivka, která vyloučí inzulín, jež opět sníží hladinu cukrů v krvi do normálu a transportuje je do buněk.

Logicky bychom měli konzumovat co nejvíce potravin s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina s vysokým obsahem vlákniny, luštěniny, maso, vejce, ořechy a mléčné výrobky. Naopak omezit bychom měli bílé pečivo, bílou rýži, brambory, instantní potraviny a pufované potraviny.

Úprava potravin výrazně ovlivňuje GI. Například pečené brambory mají oproti těm vařeným o třetinu vyšší GI. Možná budete překvapení, ale brambůrky mají dvojnásobný glykemický index oproti hořké čokoládě.

Proč jí celiak jídla s vysokým glykemickým indexem?

Pokud se celiak stravuje převážně s pomocí bezlepkových polotovarů, tedy kupovaného pečiva, bezlepkových těstovin, rýžových chlebíčků, sladkých cereálií, mražené bezlepkové pizzy apod., jí obecně jídlo s velmi vysokým glykemickým indexem (GI).

Takové potraviny jsou často připravené z rýžové mouky, která má jeden z nejvyšších GI, bramborového nebo kukuřičného škrobu a tapioku. Často jsou odstraněna celá zrna, tedy i vláknina.

Zrádné jsou hlavně ranní instantní kaše a pufované rýžové chlebíčky, které jsou obecnou populací vnímané jako velmi zdravé. Ale pozor, jejich úprava (vysušení) velmi zvyšuje GI. Neobsahují vlákninu a jsou ultrazpracované. Mnohem výživnější je udělat si kaši z celých zrn.

Potraviny s vysokým GI nezasytí na tak dlouhou dobu a rychleji po nich následuje pocit hladu. Nutí slinivku produkovat inzulín a tím se zvyšuje riziko cukrovky a ukládání živin do tukových zásob.

Jak může celiak snížit GI konzumovaných potravin?

Zde je několik typů, jak snížit glykemický index jídla, které konzumujeme:

  • Vařte a pečte sami: nejjednodušší je omezit vysoce průmyslově upravené potraviny, a naopak vařit a péct z domácích surovin. Z bezlepkových vloček uděláte skvělé rychlé sušenky i ranní kaši. Stejně tak lze použít quinou, pohanku nebo jáhly.
  • Konzumujte sacharidy v kombinaci s tuky a bílkovinami: když sníte samotný rohlík, jeho GI je vyšší než, když ho namažete máslem a přidáte sýr. Snažte se jídlo doplnit kvalitními bílkovinami a tuky. Do ranní kaše například přidejte ořechové máslo, zasytí mnohem více. Zkuste také tvaroh na sladko i slano nebo vajíčka, která jsou hodnotným zdrojem bílkovin.
  • Zvyšte množství vlákniny: ideální je, aby polovinu talíře tvořila zelenina a neškrobovité (bobulovité) ovoce. Vlákninu můžete s jídlem užívat i ve formě doplňku stravy.
  • Jezte co nejvíce celých zrn: místo bílé rýže si dejte celozrnnou, místo instantních kaší uvařte kaši z jáhel. Chleba si udělejte z celé pohanky, brambory vařte ve šlupce apod.
  • Vařte na zkus a nemixujte: těstoviny a obiloviny uvařené al dente mají nižší GI. To samé platí o celých zrnech versus jejich mixované podobě.
  • Omezte umělá sladidla: umělá sladidla stejně jako cukr nutí slinivku k vylučování inzulínu a navykají tělo na sladkou chuť. Jejich konzumace není vhodná.
  • Omezte uzobávání a sladké tečky: místo bonbónů a čokolády po obědě si dejte kus sýra nebo vajíčka.
  • Přidejte kyselou chuť: ocet a nálevy také snižují GI jídla. Ideální je tedy jídlo doplnit např. kvašenými potravinami.
  • Jezte menší porce

Myslíte si, že existuje zdravá alternativa cukru? Přečtěte si pokračování článku o cukrech, kde se dozvíte, jaké cukry existují a zda je některý z nich zdravější než jiný.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.