Sladký život (nejen) celiaka – díl 2.

16. 01. 2021

Poslední dobou sleduji honbu lidí za tzv. zdravými sladidly. Roztrhl se pytel s agávovými sirupy, sladěnkami i březovým cukrem. Myslet si ale, že existuje zdravý cukr, je omyl. Některá sladidla mají více minerálů nebo nižší glykemický index, to ale neznamená, že bychom se jimi měli přejídat. Obecně je nejlepší nenavykat si na sladkou chuť a když už si sladké dopřejeme, klidně si dejme „normální cukr“. Za jeho takzvaně zdravější alternativy utratíte majlant a svému zdraví stejně neprospějete.

Jaké základní druhy cukrů rozlišujeme

  • Glukóza (hroznový cukr) je hlavní cukr, který nám koluje v krvi.
  • Fruktóza je ovocný cukr.
  • Sacharóza je řepný cukr a skládá se napůl z glukózy a napůl z fruktózy.
  • Laktóza neboli mléčný cukr se opět skládá z glukózy, a pak galaktózy.

Nejvyšší glykemický index má glukóza, pak následuje sacharóza a laktóza. Nejnižší má fruktóza (ale i na ni pozor – viz. dále).

Glukóza a fruktóza – co je lepší?

Glukóza je jednoduchý cukr a je základním zdrojem energie pro lidské tělo. Glukóza v nadbytku je ukládána ve formě glykogenu v játrech a svalech. Člověk si glukózu dokáže vyrobit sám. Protože je hlavním cukrem v hroznovém vínu, říká se jí též hroznový cukr. Hroznový cukr je často propagován jako zdravý cukr v lékárnách, jako součást bonbónů a lízátek pro děti. Stále je to však cukr se všemi jeho negativními dopady na lidské zdraví. Glykemický index glukózy je 100.

Fruktóza se někdy označuje jako ovocný cukr. I proto je vnímán obecnou populací jako zdravější než glukóza. Dříve byl i odborníky doporučován jako zdravější alternativa cukru, protože její glykemický index je oproti glukóze jen 20. Nezvyšuje tedy téměř hladinu cukru v krvi. Bohužel se ale přišlo na to, že podporuje chuť k jídlu a přispívá k inzulínové rezistenci. Protože se v těle odbourává téměř výlučně v játrech, přispívá k jejich ztučnění.

Glukózo-fruktózový sirup

Zkuste najít cukrovinku, která neobsahuje toto sladidlo. Sama jsem pracovala v potravinářství a vím, že jeho použití je velmi podporováno především pro nízkou cenu. Vyrábí se tradičně z kukuřice, někdy i z rýže nebo pšenice. Je sladivější než běžný cukr a jeho tekutá konzistence je do cukrovinek ideální. Právě kvůli obsahu fruktózy je ale škodlivý, neboť přispívá k ukládání tuků především v okolí břicha.

Je třtinový cukr opravdu zdravější?

Třtinový cukr se liší oproti klasickému bílému cukru metodou výroby. Není tolik čištěn, a proto obsahuje více minerálních látek, vitamínů a aminokyselin než cukr bílý. V těle se však chová stejně – zvyšuje glykémii v krvi a při dlouhodobé nadměrné konzumaci přispívá k inzulínové rezistenci. Pokud po něm saháte jako po něčem zdravém, jste na omylu. Je o krapet lepší než bílý cukr, ale zdravý rozhodně není.

Med

Obsahuje fruktózu a glukózu se všemi jejich negativními vlivy na lidské tělo. Díky obsahu minerálních látek (hlavně u nepasterizovaného) je ale o něco lepší alternativou k cukru. Pozor na jeho tepelnou úpravu, při níž se prospěšné látky ničí a někteří mluví i o toxicitě.

Moderní erythritol a xylitol

Jedná se o alkoholické cukry, které se přirozeně vyskytují v některém ovoci. V poslední době jsou velmi populární, protože mají nízký glykemický index a nízký obsah kalorií. Erythritol nenarušuje trávení a v pilotních studiích na zvířatech nebyly zatím prokázány žádné negativní účinky na zdraví. Xylitol může naopak způsobovat trávicí obtíže. I když možná zdravější, pořád se ale jedná o cukry a jejich užívání podporuje návyk na sladkou chuť se všemi doprovodnými negativy.

Alternativní cukry

  • Agávový sirup: má sice nízký GI, ale obsahuje především fruktózu (rizika viz. výše)
  • Javorový sirup: má nižší obsah fruktózy a řadu mikroživin, proto se jako sirup doporučuje více
  • Melasa: získává se při výrobě cukru z cukrové třtiny, je jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů železa a minerálních látek obecně.
  • Palmový a kokosový cukr: obsahují opět o něco více minerálních látek než bílý cukr a také vlákninu, ale mají zase nižší sladivost a je potřeba jich použít víc
  • Stévie: jedná se o rostlinné sladidlo, neobsahuje glukózu, fruktózu ani sacharózu. Lepší je jíst ji domácí nasušenou (pozor, ovlivňuje chuť jídla), kupovaná je vysoce průmyslově zpracovaná. Někteří odborníci před ní varují – neobsahuje sacharidy, ale chutná sladce, což může vést v organismu k hypoglykemii a uvolňování stresových hormonů.

Čím tedy sladit?

Já nejraději sladím ovocem, banánem nebo 100% jablečným pyré. Tradičním českým sladidlem jsou pomleté sušené švestky na prášek, tzv. pracharanda. Použít lze i rozinky nebo datle. A když už peču a potřebuju klasický cukr, sáhnu po tmavém třtinovém. Zvykla jsem si však jako dezerty využívat sladké ovoce, které se dá upravit na desítky způsobů, ozdobit a servírovat třeba s tvarohem nebo šlehačkou. Na buchty velmi často k doslazení používám i kvalitní vysokoprocentní hořkou čokoládu.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.