Problematika bezlepkových svačin, aneb když chce celiak chleba se šunkou

12. 09. 2020

Čas neúprosně kvapí vpřed a letní prázdniny vystřídal zářijový návrat do školních lavic. S tímto obdobím nastává opět pravidelné chytání svačin, aby měla dítka co jíst ve škole. Většina rodičů se spoléhá na pečivo, avšak co dělat, když máte doma malého celiaka a tukový rohlík nepřipadá v úvahu? Mám pro vás několik rad, jak se z toho všeho nezbláznit.

Bezlepkové nemusí být drahé

Nejčastější problém, s nímž se potýká většina lidí, je cena bezlepkového pečiva. Záleží však na tom, jak se k celé problematice postavíte. Když budete každý druhý den kupovat balený chleba, rozhodně se vám to prodraží. Pokud však chcete ušetřit, začněte si péct vlastní chleba doma. Jistě, chce to nějaké úsilí navíc, ale máte jistotu ohledně toho, co vašim dětem dáváte, a navíc se jedná o podstatně levnější variantu.

Děti zpravidla nechtějí moc vyčnívat z davu a naopak touží po svačinkách, jaké mají jejich vrstevníci bez dietních omezení. Naštěstí není problém jim tohle s trochou snahy dopřát. Zvažte již zmíněnou výrobu domácího pečiva, mrkněte se na různé vychytávky, jako jsou domácí pekárny a popřemýšlejte, jaká cesta pro vás bude nejschůdnější. V mnoha větších městech též existuje možnost si bezlepkové pečivo objednat a vyzvednout. Informujte se, zda tuto službu poskytuje například zdravá výživa ve vašem okolí. Tato varianta stále vejde levněji než vakuově balené chleby ze supermarketu.

Na způsobu uchování záleží

Další problém, na který můžete v oblasti svačinek narazit, je uchovávání pečiva. Bezlepkové pečivo totiž vydrží podstatně méně než to lepkové a kolikrát je domácí chleba už na druhý den tvrdý a přesušený. Co teda dělat, když má bezlepkovou dietu třeba jen jeden člen v domácnosti a sníst celý bochník chleba maximálně během dvou dnů je pro něj v podstatě nereálné? Klíč spočívá v jeho chytrém uchovávání. Pro tyto účely je ideální mrazák, avšak zapomeňte na to, že do mikrotenového pytlíku strčíte půlku bochníku a máte hotovo. Omyl!

Rozpočítejte si, kolik pečiva za den váš bezlepkový strávník přibližně spořádá, a podle toho si bochník rozporcujte. Pokud se jedná například o tři krajíce chleba denně, tak si dejte zamrazit jednotlivé pytlíky s tímto množstvím. Každý den si následně vždy vytáhnete jen tolik chleba, kolik ho budete na přípravu svačiny potřebovat a máte vyhráno. Úplně stejně to můžete dělat i s různými bagetami, bulkami apod. Co se týče sladkého pečiva, jako jsou různé koláčky, tak zde nemám osobní zkušenost.

Správné načasování

Aby si bezlepkové pečivo zachovalo výbornou texturu a čerstvost co nejdéle, je důležité i správné načasování mražení. Ideální je totiž chléb naporcovat ihned po tom, co vychladne. Životnost pečiva lehce prodloužíte i tím, že jej bezprostředně po vychladnutí uložíte do uzavíratelného propylenového sáčku. Tato metoda však není tolik účinná jako mražení, jelikož s ní získáte maximálně den čerstvosti navíc a platí pouze pro doma upečené pečivo. Když už se však nedopatřením stane, že bezlepkové pečivo ztratí svojí svěžest, nezoufejte, protože všechno se dá zachránit. Ztvrdlé krajíce chleba se dají různé zapékat, z čehož následně může taktéž vzniknout vynikající svačinka.

Jak s bezlepkovými svačinami bojujete vy? Podělte se s námi o své zkušenosti s bezlepkovým pečivem.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.