Podzimní dýňování – část 1: Víte, jak může dýně prospět vašemu zdraví?

26. 09. 2019

Podzim se už tradičně nese ve znamení dýní. Na začátku je hlavně konzumujeme, později pak dlabeme a vytváříme po vzoru amerického svátku Halloween všemožné strašidelné tvary. Víte ale, jak je dýně prospěšná pro naše tělo a co všechno s ní lze dělat?

Dýně je nabitá živinami

Dýně obsahuje vitamíny skupiny A, B a E a kyselinu listovou. Obsahuje také esenciální omega 3 mastné kyseliny (dýňová semínka jsou jejich tradičním rostlinným zdrojem) a hodně vlákniny. Najdeme v ní i minerály jako hořčík, vápník, draslík nebo zinek. Právě dýňová semínka jsou nejbohatším zdrojem zinku v rostlinné říši. Zinek se doporučuje hlavně na kůži, vlasy a nehty. Každodenní konzumace hrsti dýňových semínek nám tedy jen prospěje. Dýně se také doporučuje při problémech s prostatou a bývá i součástí řady doplňků stravy na zlepšení její funkce. Působí i na močové cesty.

Dýně je lehce stravitelná, váže na sebe ve střevech toxiny a pomáhá je vylučovat z těla. Je tak prospěšná pro všechny, kteří mají oslabená střeva, tedy i celiaky. Dýně se s úspěchem používá také v kosmetice na vlasové zábaly a na pokožku. Nejnovější výzkumy ji přisuzují protinádorové účinky. Mnohé z nás určitě potěší i fakt, že je dýně sytá a výživná, ale obsahuje jen velmi málo kalorií.

Začněte s dýní hokaido

Japonská odrůda dýně hokaido je nejlepší pro začátek. Nemusí se totiž loupat a její velikost je tak akorát na jednu večeři nebo oběd. Má sladkou chuť a po rozvaření krémovou konzistenci. Je skvělá do polévek a omáček. Právě u této odrůdy objevili vědci zvláštní protinádorové látky v dužině a doporučují její každodenní konzumaci.

Vyzkoušet ale můžete i dýni muškátovou, která je trochu podobná melounu. Dá se tedy jíst i syrová, přesto ji preferuji vařenou. Tato dýně se musí loupat. Opět je vhodná na polévky a pyré. Dělají se z ní ale i koláče, stejně jako z další dýně s názvem máslová. Má opravdu máslovo-oříškovou chuť, takže je z ní úžasná kaše a sladké dezerty.

Poslední dýně, kterou mám obzvlášť ráda, je špagetová. Ta se u nás ale těžko shání. Jak její název napovídá, po upečení se „rozpadá“ na vlákénka, které se dají skvěle použít jako špagety s jakoukoliv omáčkou. Chutnají výborně a jsou přirozeně bezlepkové.

Zajímá vás, jak s dýní naložit v bezlepkové kuchyni a co všechno z ní můžete připravit? Přečtěte si pokračování Podzimního dýňování s konkrétními tipy.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.