Podzimní dýňování – část 2: Jak na dýni v bezlepkové kuchyni

30. 09. 2019

Dýně je opravdu všestranná zelenina. V kuchyni s ní můžete doslova kouzlit. Byla by škoda ji „jen“ rozvařit do polévky a zalít smetanou, nemyslíte? Mám pro vás pár tipů, jak s ní naložit. Využijete je i v bezlepkovém vaření.

Polévky a pyré jsou jednoduchý základ

Jak jsem v úvodu psala, většina z nás dělá z dýní polévky, tzv. dýňové krémy. Je to asi jejich nejjednodušší úprava a většinou je mají rádi i děti. Když chcete polévku oživit, zkuste dýni nejdříve upéct v troubě a až pak rozmixovat, má trochu intenzivnější chuť. Krémy oživí i koření – skvěle se hodí kurkuma nebo kari, případně trocha muškátového oříšku. Nasypte si na polévku pražená dýňová semínka nebo pokapejte dýňovým olejem, tím ještě zvýšíte její výživovou hodnotu. Pokud máte problémy s trávením mléka, chutná i s tím kokosovým (a třeba trochou chilli) nebo úplně bez smetany.

Dýni můžete použít i jako přílohu, místo bramborové kaše nebo k jejímu oživení. Základní dýňové pyré připravíte tak, že rozkrájenou dýni pečete slupkou nahoru na pečícím papíře v troubě do změknutí, a pak rozmixujete (s máslem a solí). Pokud ji chcete k oživení bramborové kaše, uvařte ji spolu s bramborami půl napůl (ideálně v zeleninovém vývaru), a pak připravte jako běžnou bramborovou kaši.

Dýňové přílohy a dýně k masu

Dýně úžasně chutná pečená v troubě. Na podzim je nejlepší ji nakrájet na kostičky, smíchat s kořenovou zeleninou (mrkev, celer, petržel), olivovým olejem, osolit, případně okořenit bylinkami (šalvěj, rozmarýn, italské koření apod.) a dát péct do změknutí. Pozor, má tendenci černat, funkci grilu zapínejte až na konec. Podobně z dýně připravíte i dýňové hranolky.

Z dýně vykouzlíte i různé placičky. Připravujte je stejně jako ty cuketové a jiné zeleninové – většinou s vejcem, trochou bezlepkové mouky/strouhanky a kořením. Upravit ji můžete i jako bramboráky nebo spíš „dýňáky“. Z dýně jdou udělat i základy na pizzová těsta.

Dýně dobře doprovází pečená masa. Nebojte se ji přidat do podzimního špízu. Poduste ji pod vepřovým nebo jako pečenou podávejte s kuřecím. Jde z ní udělat i velmi chutný tataráček.

Rizota, noky, kari

Dýně chutná báječně i v rizotu. Většinou připravuji klasické italské a dýni upeču zvlášť v troubě. Část nakrájím na kostičky a část rozmixuju a smíchám s rýží. Chutná mi s lístky čerstvé rukoly a parmezánem. Místo rýže vyzkoušejte třeba quinou – příprava je stejná, ale máte zase trochu jiné jídlo. U quinoi doplňuji místo parmezánu sýrem feta.

Možná se vám to nebude zdát, ale dýně dobře doprovodí i noky. Opět ji upeču s kořením, přidám na kostičky k uvařeným bezlepkovým nokům, oživím lístky čerstvé rukoly a opraženými vlašskými ořechy. Mně chutná takto „nasucho“, dětem možná budete muset přidat smetanu a odebrat rukolu :o).

Dýně je vhodnou zeleninou také do podzimních kari. Stačí ji nakrájet na kostičky a opražit s cibulkou, okořenit (kurkuma, kari), zalít kokosovým mlékem a povařit. Na závěr přidejte rajčatové pyré, trochu květáku a třeba cizrnu a bude se oblizovat celá rodina.

Dýně na sladko

Dýňové kompoty známe z dětství asi všichni. Dnes už ale takový úspěch neslaví. Přesto se dýně hodí i na sladkou úpravu. Jdou z ní udělat koláče, muffiny a v neposlední řadě cheesecake. Zkušenost mám jen s koláči. Mně a manželovi chutnají moc – dýně jim totiž dodá vláčnost, synovi ale dýňová chuť ve sladkém pečivu trochu překáží. Vyzkoušejte sami a uvidíte, jak vám bude vyhovovat.

A jak s dýní kouzlíte v kuchyni vy?


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.