Platí ještě „Jste to, co jíte?“ – díl 2.

14. 10. 2018

Anglický dramatik W.S.Gilbert řekl, že není důležité, co je na stole, ale kdo je na židli.

A jestli jste četli můj první článek o střevech, tak víte, že na židli s námi obrazně sedí biliony bakterií, které osidlují naše střeva. Můžeme se s nimi přátelit nebo je také systematicky hubit. A jídlo, které jim jako potravu posíláme, v tom má velkou úlohu.

Neexistuje univerzální návod na zdravé stravování, dám vám ale pár jednoduchých rad, které můžete postupně zařadit do svého dne a udělat tak alespoň malý kousíček dobrého pro střeva. Vydejte se se mnou na tu cestu, stojí to za to.

Dejte šanci lněnému semínku: doslova zázračné semínko obsahuje stejně jako ryby omega 3 mastné kyseliny a spoustu minerálů a vitamínů. To nejlepší, má ochranné účinky na sliznici střeva a působí mírně projímavě (obsahuje hodně vlákniny) a hlavně protizánětlivě. Přesto to s ním nepřehánějte. Ideální je dát si 1-2 lžíce čerstvě (!) namletého semínka ráno do kaše nebo jogurtu. Dá se pít i jako odvar (pozor, tekutina bude slizovitá). Není ale vhodné pro těhotné a kojící.

Nezapomeňte na vlákninu: vláknina ve střevech podporuje ty „dobré“ bakterie. Ve stravě celiaka je obecně vlákniny velmi málo. Pokud nejíte hory zeleniny a ovoce každý den, kupte si kvalitní vlákninu  a přidávejte si ji do doma pečeného chleba, jogurtů, kaší, buchet apod.

Zkuste péct s kváskem: kváskový chléb je vlastně fermentovaná potravina, a tak se mnohem lépe tráví. Droždí se dnes naopak upravuje řadou látek potřebných pro růst kvasnic a dalšími umělými látkami pro odstranění pěny apod. Pečivo s droždím je mnohem hůře stravitelné.

Kvaste, kvaste, až zkvasíte

Fermentované potraviny udržují zdravou střevní mikroflóru, působí jako přírodní probiotika a prebiotika. Já si doma pravidelně kvasím například zelí. Jak na fermentaci napíšu více zase příště.

Choďte spát mezi 22:00-23:00 hodinou: od desíti večer do dvou ráno totiž nejvíce funguje tzv. parasympatikus odpovědný za naši imunitu, trávení a kvalitní odpočinek.

Ráno si nalačno vypijte vlažnou vodu s citronem: tato kombinace je známá, ale málokdo u ní vydrží. Krásně čistí hlen a nastartuje trávení. Jezte až cca hodinu po probuzení.

Podpořte zažívání zázvorem: plátek zázvoru na lžičku s citronem, medem a trochou soli dělá zázraky, a to doslova. Není lepší přírodní způsob na podporu trávení, když se cítíte opravdu plní, nafouklí a nebo se chcete nabudit před samotným jídlem.

Když si dopřejete, nevyčítejte si to: jak už jsme si řekli, střeva jsou spojená s mozkem a emocemi. Zbytečné vyčítání a strachy se pak promítnou i do kvality práce a kondice střev.

Jezte, až když máte hlad: Pokud totiž jíme bez hladu, předešlá potrava se řádně nestrávila a zůstává nerozložená  v našich střevech. A vůbec nejhorší je jídlo na noc, kdy naše tělo místo odpočinku musí potravu trávit.

Na jídlo si udělejte čas a pořádně ho rozžvýkejte: Věděli jste, že aby se nastartovalo trávení, nemusíte nutně strčit do pusy jediný kousek jídla? Proto se dříve lidé u jídla modlili. Myšlenka na jídlo, jeho vůně, vizuální vjemy, to vše pomáhá našemu tělu vylučovat trávicí enzymy a následně jídlo lépe strávit. Když si budeme u jídla číst, mobilovat nebo koukat na televizi, nejen, že si ho neužijeme, ale budeme také hůře trávit. A navíc jídla sníme mnohem víc.

Důkladné rozžvýkání jídla je další stěžejní věc. Například sacharidy a škroby se začínají štěpit už v ústech.

Buďte vybíraví

Přemýšlejte o tom, co si dáváte do úst. Zkoušejte nové věci. Říká se, že vzorce stravování máme v sobě silně zakódované. Buďte k sobě milí a jděte na to pomalu. Stačí jedna nová věc týdně. Pokud chcete změnit vzorec chování, musíte vydržet u nového zvyku alespoň 21 dní.

 

 

 


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.