Je bezpečné vařit s lepkem, když máte bezlepkovou dietu?

04. 06. 2019

Určitě to znáte, máte bezlepkovou dietu, ale nikdo další v rodině ne. Nebo naopak, jste zcela zdraví a dietu musí držet vaše dítě nebo partner. Co pak? Vařit jen bezlepkově nebo vařit obojí? Rozhodnutí je na každém z nás. Důležité je ale vědět, jaká jsou rizika sdílené „lepkové“ a „bezlepkové“ kuchyně.

Kontaminace

Asi největším rizikem je kontaminace kuchyně zbytky jídla s lepkem. Všudypřítomné drobečky, použité nože, naběračky apod. Tady je nejlepší radou striktně oddělovat jak používané kuchyňské náčiní, tak prostory. Hlavně v případech, pokud je vaše reakce na lepek silná nebo se vám hodnoty i při dietě zcela nelepší. Podívejte se na tipy, jak si kuchyni uspořádat, v našem dalším článku.

S lepkovou moukou opatrně

Co by mělo být pro celiaky naprosto zapovězené, je používání lepkové mouky. Může se to zdát úsměvné, ale v odborných kruzích je známý případ dvou farmářů, kteří měli těžké příznaky celiakie i při dodržování diety, a to díky práci s lepkovým krmivem a nadýchání se lepku ve vzduchu. Samozřejmě, že koncentrace lepku byly v tomto případě mnohem vyšší než při běžném používání mouky při vaření, přesto je na zvážení, zda obyčejnou mouku zcela nevyřadit z kuchyně. Její zbytky se těžko odstraní a jsou ve vzduchu, na utěrkách, na pracovních plochách a nakonec i ve vašem nose.

Těstoviny a pečivo

Není asi potřeba říkat, že těstoviny je nutné vařit zvlášť a pečlivě si hlídat vidličky, kterými ochutnáváme tu kterou várku. Stejně tak je třeba první slít bezlepkové těstoviny a až následně ty lepkové. Pozor také na stříkající vodu z lepkových těstovin, případně míchání pesta nebo dalších ingrediencí do těstovin jednou vařečkou.

Příprava lepkových obložených chlebů je obecně pro celiaka bezpečná a bez problémů.  Opět se vyhněte používání stejného nože a pozor na drobky nebo na rustikální pečivo poprášené moukou, které opět kontaminaci zvyšuje. Pokud máte vícenásobné pytlíky nebo krabičky, mějte vždy jednu určenou jen na bezlepkové pečivo.

Riziko kontaminace je při společném používání lepkových i bezlepkových surovin velké. To, co si ohlídáte sami, můžou porušovat ostatní členové v rodině. Děti nechávají drobečky všude kolem, gril na rozpékání pečiva je jich plný, partneři si mažou máslo a marmeládu stejným nožem, jakým pak mažou lepkové pečivo…je velmi těžké se tomu vyhnout. Já jsem nakonec zvolila zcela pragmatický přístup. Vařím přirozeně bezlepkově celé rodině. Bezlepkově také peču téměř vše. Jediné, co mají v rodině lepkové, je běžné pečivo a těstoviny. A i tam to prostě někdy neuhlídám. Ale jsme taky jen lidi a je fajn se poučit a jít dál. S dobrou náladou se pak ty drobečky po dětech a manželovi už po stopadesáté odklízejí přeci jen lépe :).


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.