Sdílená kuchyň aneb když se lepek a bezlepek skamarádí

10. 06. 2019

Pokud máte celiakii a sdílíte bydlení s ostatními „zdravými“ lidmi nebo s rodinou, která se lepku nechce vzdát, nezbývá vám než si uspořádat společné kuchyňské prostory tak, abyste se lepku a kontaminaci pokud možno vyhnuli. Následující doporučení mohou některým z vás připadat přehnaná až hysterická (i já to tak měla, než jsem začala držet dietu), ale stojí za to je vyzkoušet a dodržovat. Je prokázané, že už mikroskopický příjem lepku je pro bezlepkáře škodlivý. Tak proč se trochu nesnažit, když jde o naše zdraví.

Lepek do izolace, prosím

Nejsnazší je vyčlenit si pro práci s lepkovými potravinami speciální prostor. Ten by měl být na nějakém spíše odlehlejším místě kuchyně. Samozřejmě je jasné, že ne každý má velkou kuchyň a může si to dovolit. Přesto, když označíte jednu plochu, kde se s lepkem pracuje a tu znají všichni členové domácnosti a pokud možno ji dodržují, ponecháte tak zbytek kuchyně bez kontaminace. Dobré je také koupit si dvoje obracečky, vařečky a další náčiní, a to, které používáte na lepek nechat stranou.

Pokud si rozpékáte pečivo na společném grilu nebo tousteru, dávejte ho raději mezi pečicí papír. I když jej pořádně umyjete, drobečky a mouka se ho rády drží.

Označená lednice

Pokud jste máma od rodiny, s největší pravděpodobností nakupujete všechno bez lepku, kečupy, jogurty, dochucovadla, marmelády apod. Pokud ne, doporučuji to zavést a nemusíte si pak dělat hlavu. Jediné, co bych poradila, je mít dvě másla, a to bezlepkové jasně označené a „zapovězené“ ostatním členům rodiny.

Pokud ale žijete třeba na koleji nebo ve sdíleném pronájmu a máte společnou lednici s ostatními lidmi, jejichž dietu a nákupy neovlivňujete, je prospěšné si s nimi sednout a nastavit si jasná pravidla. Vyčleňte si v lednici každý svou poličku, označte si bezlepkové potraviny a vysvětlete spolubydlícím, že je nemohou používat. Ne proto, že byste jim to nedopřáli, ale proto, aby je nekontaminovali.

Zrádné houbičky a utěrky

Určitě jste si všimli, že se drobečky s mastnotou, zvlášť v případě lepku, který krásně „lepí“, velmi rády usídlí na houbičce na nádobí a nejdou dolů. Tato kontaminace lepkem je velmi častá a zbytečná. Stačí mít dvě houbičky, každou jinak barevnou a všem dát vědět, že ta „červená“ houbička je pro ně zakázaná a umývat s ní jen při potřebě bezlepku. Stejné pravidlo platí pro hadříky, drátěnky apod.

Mějte také dvě utěrky, lidé si do nich často utírají ruce včetně drobečků nebo mouky od pečiva, utírají s nimi kuchyňskou linku apod. Opět je to zbytečná kontaminace, které je snadné se vyhnout.

Dodržování těchto pravidel je někdy obtížné, hlavně pokud máte děti. Stojí ale za to jim vše vysvětlovat a věřte, že se to naučí. Sami si určitě časem najdete fígle a „urychlováky“, jak kontaminaci omezit. Jestli máte nějaké užitečné tipy, napište nám je. Budeme rádi, když poradíte všem ostatním.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.