Jak udělat bezkonkurenční bezlepkový Silvestr – tipy, čím nahradit klasické pečivo

22. 12. 2019

Chlebíčky, obložené bagetky, tyčinky, slané sýrové šneky z listového těsta, jednohubky, zbytky vánočního cukroví…asi není třeba pokračovat. Na takovéto hostině se my celiaci moc nenajíme.

Jde to ale i jinak. Ukážu vám, jak se obejít bez klasického pečiva a uspokojit nejen chutě celiaka, ale i běžné návštěvy. Věřte, že nic nepozná a bude se oblizovat až za ušima.

Zelenina a vejce v hlavní roli

Asi nejjednodušší a nejzdravější způsob je nahradit pečivo zeleninou.

Klasika jsou „tyčky“ z mrkve, okurky a řapíkatého celeru, které jen namáčíte do domácích dipů. Vyrobíte je tak, že syrovou zeleninu nakrájíte na hranolky (řapíkatý celer je lepší oloupat), vložíte do skleničky (na výšku) a přiložíte k pomazánkám a dipům. My děláme rádi dipy ze sušených rajčat (smíchaných v mixéru s kysanou smetanou a vlašskými ořechy a kořením), dále dip ze spálené papriky (vložíte celou červenou papriku do trouby, necháte zčernat, oloupete, vyndáte jádřinec a pomixujete třeba s žervé a opět dochutíte kořením). Dobré jsou i dipy ze zakysané smetany, nasekaných ředkviček, okurek, kopru, česneku a limetky.

Ze zeleniny můžete jednoduše udělat i jednohubky. K tomuto účelu nejlépe poslouží okurky nakrájené na kolečka, které ozdobíte. Skvěle chutnají i batáty na kolečka, které jste před zdobením opekly v troubě. Stejně tak si můžete vyrobit třeba cuketové mini pizzy – ozdobíte plátky cukety rajčaty a sýrem a v troubě zapečete.

Úžasným nápadem jsou také „vaječné burgery“, které vyrobíte tak, že uvaříte vajíčka, opatrně je překrojíte napůl a plníte dle fantazie – šunka, sýr, zelenina apod. Udělat můžete také vaječnou omeletu, kterou naplníte a pokrájíte na kolečka. Použít lze opět šunku, pršut, mozzarelu, čedar, žampiony, sušená rajčátka apod. Je to variace na klasické listové šneky. Pozor, aby vám držely u sebe, musíte použít sýr a náplň v omeletě trochu zapéct.

Krekry na tisíce způsobů

Vděčné na zobání i přikusování k obloženým talířům jsou krekry. Ty můžete udělat na desítky různých způsobů podle toho, co máte zrovna po ruce. Dva recepty na krekry z pohanky a quinoi jsme vám již nabídli.

Zapéct ale můžete prakticky jakákoliv semínka. A to buď se sýrem, vajíčkem nebo úplně bez.

  • Nejjednodušší varianta je 100 g nastrouhaného parmezánu, 100 g mandlí pomletých na jemno (nebo mouky) a 3 vejce. Zapéct v troubě.
  • Smíchat můžete i různé druhy sýrů – goudu, parmezán, čedar, apod. a zapéct v troubě. Na konci posypte kořením – např. oreganem.
  • Jednoduchá variace na sýrové křupání – vezměte plátkový sýr, roztavte opatrně v troubě na konci posypte kořením, přidejte olivy, sušená rajčátka, kapary, semínka, prostě co máte rádi.
  • Semínkové krekry: smícháme 55 g lněných semínek, 55 g dýňových semínek, 2 PL sezamových semínek, 2 PL chia semínek, 25 g nastrouhaného parmezánu, 1 PL makových semínek, 2 ČL tymiánu, hrubozrnná sůl.
  • Krekry vyrobíte jednoduše i z instantní polenty: 50 g polenty uvaříte v odpovídajícím množství vody (cca 4x více vody) a po 4 minutách přidáte nastrouhaný sýr (např. 50 g čedaru), okořeníte solí, oreganem a tymiánem a dáte do trouby péct v tenké vrstvě. Pokud chcete nějaké tvary, vykrájejte si je před pečením.

Slané křupavé zobání

  • Místo otřelých chipsů připravte návštěvě pražená semínka: udělat to můžete několika způsoby: slunečnice a dýňová semínka stačí na suché pánvi opražit a smíchat se solí. Případně můžete místo soli použít sójovou omáčku Tamari (bez lepku), ta semínka pěkně rovnoměrně obalí. Někdo používá ještě umeocet, ale ten mi tolik chuťově nesedí.
  • Kešu nebo mandle lépe opražíte v troubě. Můžete je předtím ještě přes noc namočit, ale nemusíte. Pokud budete namáčet, použijte slanou vodu a nemusíte pak řešit solení a jeho nerovnoměrnost.
  • Skvěle chutná i opražená cizrna: stačí ji smíchat s olivovým olejem a červenou paprikou a solí a opražit do křupava v troubě.
  • Pohrát si můžete i s kokosovými chipsy: kokosové plátky smícháme s trochou oleje s chilli, česnekem a solí, jen aby obalil plátky kořením. Pečeme na 160 stupňů max. 10 minut.

Využijte produkty od Celity

Inspirovat se můžete i produkty od Celity. S pomocí Sójového suku vytvoříte bezlepkové Ferrero na sladké zobání (viz. náš vánoční recept). Pohrát si můžete i s Grissinami, které mají v příchutích oliv a sušených rajčat a využít je k dipům, zapéct se sýrem, obalit parmskou šunkou nebo z nich vytvořit špízy. Dobře chutnají i samotné. Inspiraci najdete v dalším článku

Udělejte si silvestrovské houstičky

Pokud se bez pečiva neobejdete, vyzkoušet můžete rychlovky bez kynutí. Já mám ráda mini houstičky, které jsou tak akorát na zakousnutí k sýru nebo zelenině a můžete je i ozdobit jako jednohubky.

Na 6 malých kousků:
35 g kokosové mouky
15 g mletého zlatého lněného semínka
25 g sezamového semínka / nebo pomletých slunečnicových semínek / nebo lněných semínek (pokaždé máte trochu jinou variaci)
10 g psyllia
Sůl
1 ČL vinného kamene
3 bílky
75 ml vroucí vody

Smícháme suché ingredience a k nim přidáme sníh ušlehaný ze 3 bílků. Vznikne drolivé těsto. Přidáme vroucí vodu a ihned promícháme. Z těsta vytvoříme kuličku a necháme chvilku odpočinout (5 minut). Rozdělíme na 6 stejných kuliček, vytvarujeme malé bagetky a pečeme v předehřáté troubě na cca 180 stupňů do zlatova.

 


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.