Zpestřete si jídelníček: Chutné vychytávky s proteinovými tyčinkami a sójovými suky

11. 06. 2023

Sójové, proteinové a kolagenové suky zbožňujeme snad všichni. Oblíbené žluté nebo hnědé válečky bývají naši energetičtí parťáci na výletech nebo mlsáním po obědě. Napadlo vás ale někdy, že si tyto pochutiny můžete užít i jinak, než že otevřete obal a tyčinku rovnou sníte? Můžete s nimi ozvláštnit snídaně, vytvořit dezerty i vlastní mls na uzobávání. Mrkněte do článku a zjistěte, jak využít oblíbené tyčinky v kuchyni.

Snídaňové kaše a jogurtové misky

 

Ranní jídlo potřebuje spousta lidí vytvořit efektivně. Musí být chutné a rychlé, aby nebylo třeba si kvůli přípravě natahovat zbytečně brzy budík. Častou volbou bývá obložený kousek bezlepkového pečiva nebo miska s kaší či jogurtem. Pokud jste fanoušky spíše druhé volby a den rádi začínáte sladce, nebojte se do snídaně zapojit i proteinové suky od Celity! Druh kaše zvolte podle chuti. Skvělá je rýžová nebo jáhlová. Oboje ingredience stačí zalít mlékem (jáhly nejprve spařte vroucí vodou) a na mírném plameni povařit zhruba 30 minut. Oslaďte oblíbeným sirupem nebo cukrem a přidejte kousek másla. Hotovou kaši vlijte do misek a nyní přijde to hlavní – zdobení! Na kaši od okrajů misky skládejte obloučky z oblíbeného ovoce. Začněte třeba banánem, pokračujte jahodami, kterých bude za chvíli všude plno, přidejte také dýňová semínka nebo lískové oříšky. Doprostřed poté přidejte na malé kousky nasekaný kolagenový suk s kakaem. Bílkovinná směs zde tvoří 21 % energetické hodnoty potraviny, tudíž ji opět můžeme označit jako tyčinku s vysokým obsahem proteinu. Množství tyčinky si určete sami podle toho, aby odpovídalo vašemu stravovacímu stylu. Můžete si dopřát suk buď celý nebo jen část.

Podobně si můžete vytvořit i jogurtovou misku. Druh jogurtu opět závisí na vašem výběru, zda dáte přednost tučnější verzi nebo raději hustému řeckému s větší porcí bílkoviny. Misky s kaší nebo jogurtem obměňujte podle toho, na co máte zrovna chuť. Využívejte sezónní ovoce, různé druhy oříšků a proteinových tyčinek od Celity. Do misek nepatří jen ty proteinové, ale i klasické suky. Pokud si budete chtít dopřát snídani šampionů, obohaťte snídani o na kousky nakrájenou tyčinku Penaut extasy. Nic nenaladí váš den tak jako arašídy s čokoládou!

 

Smoothie: skvělé na rozjezd dne i jako zdravý dezert

Sójové, kolagenové i proteinové suky využijí v kuchyni i milovníci smoothie. Jedná se o koktejl z ovoce a zeleniny doplněný o vodu či mléko. Často se ale tyto nápoje zahušťují třeba i jogurtem nebo smetanou. Pokud jste nejprve se vyděsili, že byste si měli do ovocné šťávy strouhat sójový suk, můžete být opět klidní. Přicházíme totiž s tipem na jogurtové smoothie!

Banánovo – mangové smoothie se sójovým sukem

Na dvě porce budete potřebovat:

1 velký banán (pro lepší texturu doporučujeme zmražený)

150 gramů neslazeného bílého jogurtu

1 dcl vody/mléka

250 gramů oblíbeného mraženého ovoce (borůvky, jahody, maliny, mango, třešně…)

Zdobení: oblíbené ovoce, oříšky, semínka a sójové tyčinky od Celity

Postup je snadný – všechny přísady promixujte, dokud nebude směs krémově hladká. Přelijte ji do předem připravené misky. Smoothie můžete osladit medem nebo čekankovým sirupem. Povrch ozdobte oblíbenými ingrediencemi (plátky banánů, jahod, borůvek, chia semínky, kokosovými chipsy…) a hlavně kousky sójových a proteinových tyčinek.

 

Mlsání s proteinem a kolagenem od Celity

Sójové suky nemusíte vždy zařazovat do jinak vyvážené snídaně, svačiny nebo dezertu. V rámci vyváženého jídelníčku si můžete dopřát i pořádné mlsání! Obyčejné slupnutí tyčinky hned po té, co ji vyndáme z obalu je pasé. Opravdovou dobrotu, která uspokojí všechny mlsné chutě, vytvoříme smícháním vícero ingrediencí! Skvělým tipem je třeba ovocný salát doplněný o sójové, proteinové nebo kolagenové tyčinky. Jednoduše nakrájejte na kousky čerstvé ovoce (melouny, jahody, pomeranče, jablka, banány), přihoďte pár bobulí (višně, borůvky, maliny, angrešt) a na závěr přidejte na kostičky či kolečka pokrájený oblíbený suk!

Skvělý mix vytvoříte spojením tyčinek od Celity se sušeným  či lyofilizovaným ovocem. Na křupavosti směsi přidají i kokosové chipsy nebo třeba mandle. Klidně přidejte i své oblíbené bezlepkové cereálie a ideální mlsání k podcastu nebo četbě knížky je na světě! Pokud si této směsi vytvoříte více, můžete si ji pravidelně odsypávat s sebou do práce na odpolední svačinu nebo si ji ráno zalít mlékem či smíchat s jogurtem.

 

Autor:
Martina Moresová