Zelené, chutné, zdravé: Mořské řasy v bezlepkových receptech

03. 01. 2024

Wakame, nori, kombu nebo arame představují nejen mořské řasy, ale také synonyma pro minerály a bílkoviny. Tato mořská zelenina jich má nepřeberné množství a prospívá tak našemu zdraví. Pokud se děsíte, že byste se kvůli řasám museli učit nové exotické recepty, uklidníme vás. Stačí tuto superpotravinu přidat třeba k zelenině do vývaru, oblíbené pomazánce, nebo si dát třeba nori chipsy. Tak neváhejte a pojďte s námi prozkoumat svět mořských řas.

Mořské řasy zpravidla nebývají součástí našich jídelníčků. Výjimku tvoří sushi, především maki, jehož je řasa podstatnou součástí. Absence řas v našich jídlech logicky pramení z faktu, že nejsme přímořským státem. Nicméně ochudit kvůli tomu náš organismus o tuto superpotravinu, by byla škoda. Mořské řasy neboli mořská zelenina obsahují velké množství minerálů a zdraví prospěšných látek. Navíc jsou přirozeně bezlepkové, tudíž vhodné i pro celiaky. Řasy také obsahují spousty vitaminů, jód, železo, fosfor a důležitý hořčík. Mají navíc výbornou vstřebatelnost, což znamená, že prospěšné látky se opravdu dostanou do těla, a neprojdou pouze organismem.

 

Pokud tedy trpíte vyšší kazivostí zubů, trápí vás oslabená imunita nebo problémy s oběhovým systémem, zkuste se poradit s lékařem o zařazení řas do jídelníčku. Řasy vám mohou pomoci i při pročištění organismu. Jejich nestravitelné části na sebe totiž vážou těžké kovy. Společně pak vyjdou vylučovacím traktem z těla ven. Mějte se ale na pozoru, pokud se léčíte se štítnou žlázou. Vyšší obsah jódu z řas vám může naopak uškodit. Znepokojujícím faktem by mohlo být i znečištění světových oceánů a moří, domovem řas. Nicméně se nemusíte bát, jelikož řasy potřebují k životu čisté prostředí, ve špinavém nerostou.

 

Jak a které řasy do jídelníčku zařadit?

Jako první vás zřejmě napadne domácí sushi, které se často obaluje v řase nori. Pokud se vám ale nechtějí vytvářet rýžové válečky, zkuste řasu přidat do jídel, která běžně vaříte. Například zelenou řasu wakame přihoďte společně se zeleninou do vývaru. Polévku tak obohatíte o další živiny a získá výraznější chuť. Často se wakame přidává i k luštěninám. Čočka, cizrna nebo fazole se díky ní uvaří rychleji a navíc budou i lépe stravitelné. Vyhnete se tak potížím s nadýmáním typickým pro luštěniny.

Kombu, další zelená řasa, se pak hodí třeba do pomazánek. Koupíte ji v podobě dlouhých proužků, které stačí opražit v troubě do křupava a rozdrtit třeba do humusu nebo vaší oblíbené pomazánky. Případně se dá už v prášku koupit a můžete jí nahradit slané koření, když si chystáte domácí popcorn. Kombu využijete i v polévkách, ale jelikož je tvrdá, je třeba ji namáčet přes noc a déle vařit.

Arame je pak známá jako řasa pro začátečníky. Má černohnědou barvu a je ze všech řas chuťově nejméně výrazná. Právě s ní tak můžete experimentovat a zkusit ji přihodit k polévce nebo do salátu. Výhodou je i krátká doba přípravy. Stačí ji na zhruba 10 minut namočit a poté 20 minut povařit.

Nejznámější je pak sushi řasa nori. Obsahuje nejvíce bílkovin ze všech druhů a seženete ji ve velmi tenkých plátcích. Snadno ji tak tepelně upravíte. Stačí ji opéct na pánvi a získáte křupavé zdravé chipsy. Můžete si je ale případně koupit ve zdravých výživách. Často narazíte i na ochucené, třeba s chilli.

Salát z řasy wakame

Svítivě zelenou řasu wakame můžete znát z fotek exotických salátů nebo japonských restaurací. Recept na tento výživný bezlepkový salát je velmi jednoduchý, zkuste si jej doma!

Na jednu porci budete potřebovat:

20 g řasy wakame

4 lžičky rýžového octa

4 lžičky sójové omáčky

2 lžičky sezamových semínek

sezamový olej, chilli a cukr podle chuti

Nejprve si připravte řasu. Opláchněte ji a na 10 minut namočte do teplé vody. Tekutinu poté slijte a řasu přelijte vroucí vodou. Poté zchlaďte studenou vodou, aby si wakame zanechala sytou barvu. Nakrájejte řasu na nudličky, smíchejte zbylé suroviny (kromě sezamu) a zálivku přidejte k wakame. Na závěr posypte sezamovými semínky. Salát skvělé doplní jakékoli hlavní jídlo a zvýší jeho nutriční hodnotu.

 

Martina Moresová