Zdraví začíná ve střevech

07. 04. 2020

Máme tady opět jaro. Období, kdy se venku všechno probouzí opět k životu a obnovuje. Pojďme si vzít z přírody trochu příklad a udělat něco dobrého pro obnovu zdraví našich střev. Po dlouhých zimních měsících, kdy jsme oslavili Vánoce a cpali do sebe převážně těžká jídla, nám za to rozhodně poděkují.

Oslavte světový den zdraví

K sepsání dnešního článku mě inspiroval Světový den zdraví, který připadá na 7. dubna. V tento den totiž v roce 1950 vznikla Světová organizace zdraví. Tohle datum by tedy mělo být jakousi připomínkou, abychom dbali o své zdraví a zlepšovali tím kvalitu svého života. Pojďme se společně mrknout na několik tipů, jak trochu ulevit střevům, které už jsou tak dost zatíženy celiakií.

Odlehčete svůj jídelníček

Tento první bod hned plynule navazuje na zmiňované přecpávání se v úvodu článku. Svým nemocným střevům prokážete velikou službu už jenom tím, že ozdravíte a odlehčíte svůj jídelníček. Neznamená to, že byste měli ze dne na den radikálně změnit své stravování, ale počítají se i malé krůčky. Zkuste si třeba určit nějaké dny v týdnu, kdy třeba nebude jíst nic smaženého, anebo vynecháte sladkosti. Když na to půjdete takovouto nenásilnou formou, bude to mnohem jednodušší a za odměnu se budete cítit lépe.

Podpořte svoji střevní mikroflóru

Pro zdravé trávení je nezbytná pořádná střevní mikroflóra. Tyto prospěšné bakterie můžete podpořit dvěma způsoby. Tím prvním je pravidelné užívání probiotik z lékárny, avšak to doporučuji spíše při akutních potížích nebo po užívání antibiotik. Druhou možností je pojídání fermentovaných či zakysaných potravin. Aby „hodné“ střevní bakterie prospívaly co nejlépe, nesmíte zapomínat ani na prebiotika, která příznivě působí na jejich zdraví růst. Opět můžete zvolit preparáty z lékárny, případně konzumovat potraviny bohaté na oligofruktózu a inulin – banány, jablka, luštěniny atd.

Začněte více pít

Možná si právě klepete na čelo, proč zmiňuji právě pitný režim, avšak hodně lidí jej stále dost zanedbává. Pro správnou funkci střev je ovšem dostatek čisté vody naprosto klíčový. Sáhněte si do svědomí, zda jste v poslední době dostatečně pili nebo jste to během chladných měsíců, kdy člověk moc žízeň nemá, zanedbávali. Zapomeňte na slazené limonády a vsaďte na vodu ochucenou například pár kapkami citronu.

Jezte pravidelně

Hodně lidí bere své stravování na lehkou váhu, což je velká chyba. Vynechávání jednotlivých chodů, celodenní hladovění a následné přejídání pozdě večer neudělá dobře ani zdravému trávicímu traktu, natož osobě s celiakií. Buďte na své tělo milejší a dopřejte mu pravidelný přísun potravy. Neznamená to, že od teď musíte striktně dodržovat jednotlivé rozestupy mezi jídly přesně na minuty, ale zkrátka se snažte, aby nedocházelo třeba k tomu několikahodinovému hladu. Když k tomu ještě přidáte pravidelnou dávku pohybu, budete se cítit skvěle.

Dejte střevům maximální podporu

Dodržování zmiňovaných čtyř bodů vás sice celiakie nezbaví, ale rozhodně vám dopomůže ke zdravějšímu zažívání. Pamatujte si, že se však jedná o dlouhodobý proces. Pokud chcete udělat ještě něco navíc, klidně vsaďte na různé bylinky, superpotraviny či přírodní preparáty. Mělo by se však jednat o úplnou třešinku na dortu, takže je nikdy nestavte na první místo. Jde to samozřejmě i bez nich, ale v rozumné míře vám mohou jen prospět.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.