Všestranná rýže v jídelníčku celiaka

14. 10. 2021

Rýže a výrobky z ní často tvoří velkou část našeho bezlepkového jídelníčku. A i když rýže nepatří zrovna mezi plodiny oplývající vysokou výživovou hodnotou, je pro celiaka bezpečnou a dobře využitelnou surovinou. Jak s ní zacházet a jak ji připravovat, aby se neomrzela?

Rýže není jen bílé zrníčko

Většina z nás zná a používá bílou rýži. Pokud ji preferujete i vy, vybírejte spíše druh basmati, která je kvalitní, nelepí a má nižší glykemický index. Na rizota se hodí tzv. kulatozrnná rýže, neboli arborio. Z výživového hlediska je však nejvhodnější rýže natural, neloupaná. Obsahuje více živin a vlákniny. Existuje i rýže černá nebo červená, ty jsou však hůře k sehnání a jejich výživová hodnota se tolik neliší od rýže natural.

Při přípravě jakékoliv rýže si dávejte pozor, abyste ji pokud možno přes noc namočili a vodu slili. Zbavíte se tak většiny arsenu, který rýže často obsahuje. Pokud namočit zapomenete, vařte rýži jako těstoviny, ve větším množství vody a následně slijte.

Pufovaná rýže

Z rýže se také vyrábí tzv. pufované rýžové chlebíčky. Pro celiaka jsou skvělým pomocníkem, mají dlouhou trvanlivost a jsou všude k sehnání. Dříve se říkalo, že se jedná o zdravou potravinu a že se po ní hubne. Dnes už víme, že procesem pufování se výrazně zvyšuje glykemický index. Některým také vadí „polystyrénová“ konzistence a chuťová plochost. Dnes tyto chlebíčky seženete i ve slané verzi, křupavé, obohacené o kukuřici, sóju, semínka apod. Milovníci sladkého si mohou dopřát i verzi politou čokoládou. Pro děti se pak vyrábí různé druhy rýžových křupek, ochucených i neochucených.

Rýžová kaše

Vaše děti určitě ocení rýžové kaše. Jsou ideální (nejen) pro alergiky. Můžete je koupit jako kaše instantní, které stačí zalít horkým mlékem nebo např. v podobě rýžové krupičky, kterou je nutné vařit. Z rýžové krupičky a mléka připravíte jednoduše i obdobu krupicové kaše. Dobrou rýžovou kaši vykouzlíte i z kulatozrnné rýže, kterou rozvaříte v mléku, osladíte a podáváte s ovocem a kakaem. Kaši jde udělat také z rýžových vloček.

Kouzlete s rýží v kuchyni

Rýži nemusíte používat jen jako „nudnou“ přílohu k omáčkám a masu. Vyzkoušejte například rýžové nudle. Prodávají se tenké, které jsou skvělé třeba do polévek (pokud zrovna nemáte po ruce bezlepkové polévkové nudle) nebo široké. Z těch širokých připravíte jednoduše rychlé smažené nudle po asijsku. Stačí na pánvi orestovat nakrouhanou zeleninu (mrkev, lusky, zelí apod.), přidat jakékoliv maso, tofu nebo tempeh. Následně předem namočené rýžové nudle a bezlepkovou sójovou a rybí omáčku. Posypte čerstvým koriandrem a praženými kešu nebo buráky a máte dokonalé a rychlé asijské jídlo.

Existují i klasické rýžové těstoviny – vřetena nebo kolínka. Ty poslouží jako příloha k omáčkám nebo zavářka do polévky. U těstoviny, především nudlí, sledujte složení. Ty kvalitní obsahují jen rýži, vodu a sůl. Ty méně kvalitní pak i různé škroby a cukr.

Experimentovat můžete i s rýžovým papírem. Závitky jsou skvělou svačinkou. Rýžový papír namočte a zabalte do něj co máte rádi – maso, zeleninu, houby apod. Zabalené závitky můžete smažit v oleji nebo je péct v troubě (to mám raději já, jsou zdravější a s jejich přípravou je méně práce).

V neposlední řadě můžete použít rýžovou mouku na pečení, zahušťování. Péct lze i z rýžových vloček. Z rýžové krupice vyrobíte skvělé knedlíčky do polévky nebo i sladké plněné knedlíky. Pokud chcete změnu, vyrobte si doma mouku z hnědé rýže. Stačí ji rozemlít ve výkonném mixéru a použít do buchet, koláčů, na zahuštění nebo pro výrobu sušenek.

Rýže má desítky podob a v kuchyni i v životě celiaka má nezastupitelné místo. Zkuste vyzkoušet různé druhy rýže a výrobky z ní a trochu si tak zase o něco obohatit jídelníček.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.