Velikonoce a celiakie: Víte, na co si dát pozor?

10. 04. 2020

Ještě před nedávnem jsme oslavovali Vánoce, avšak čas kvapí neúprosně kupředu a my tady máme opět jaro, a s ním neodmyslitelně spjaté období Velikonoc. S tímto svátkem se váže celá řada tradic a zvyků, které se bohužel ne vždy slučují s dietními omezeními spojenými s celiakií. My se na ně dnes podíváme a řekneme si, jak předejít případným chybám.

Obrňte se trpělivostí

Potenciální nebezpečí se skrývá hlavně ve svátečním občerstvení, které při těchto sešlostech nesmí na stole chybět. Každý rozumný celiak ví, že rozhodně nemůže jíst velikonočního beránka z pšeničné mouky, avšak nepodlehnout podbízivým řečem bývá někdy opravdu nadlidský výkon.

V takovém případě existuje pouze jedna rada, a to obrnit se notnou dávkou trpělivosti a stále dokola vysvětlovat, že si opravdu nedáte ani kousek. Nebuďte zbytečně ofenzivní, ale s klidem vysvětlete všem rodinným příslušníkům, proč tomu tak je. 

Velikonoční recepty jedině v bezlepkové variantě

V mnoha rodinách se taktéž dodržuje tradiční jídelníček spojený s jednotlivými dny před samotným Velikonočním pondělím. Tím je samozřejmě myšleno například nějaké „zelené“ jídlo na Zelený čtvrtek, anebo třeba postní polévky na Velký pátek. Jestliže se podle tradic stravujete i ve vaší rodině a někdo z vás trpí celiakií, mělo by se podle toho přizpůsobit i samotné vaření.

Všechny pokrmy, které budete vařit, připravujte už rovnou v bezlepkové variantě. Kdybyste vše vařili nadvakrát – jednou s lepkem pro zdravé členy a podruhé bez lepku pro celiaky, akorát si tím přidáte hromadu práce. Navíc jestliže byste jednotlivé hrnce nepřesně označili, hrozí zde riziko záměny jednotlivých pokrmů. Troufám si říct, že téměř každé z těchto tradičních jídel lze připravit v bezlepkové variantě, tudíž se není na co vymlouvat. Když bude navíc celá rodina jíst to stejné, nikdo se nebude cítit odstrčený, což bývá velmi časté hlavně u dětí s celiakií.

A jak probíhají Velikonoce u Vás? Podělte se s námi v komentářích!


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.