V hlavní roli třešně

01. 07. 2021

Čas kvapí kupředu jako blázen a než jsme se nadáli, máme tady opět sezonu třešní. Tohle lahodné červené ovoce se dá pojídat nejen čerstvé přímo ze stromu, ale taktéž nabízí řadu možností, jak jej zužitkovat v bezlepkové kuchyni. V dnešním článku jsem si pro vás připravila několik zajímavých tipů, jak třešně doma zpracovat a vytěžit tak z třešňové sezony maximum dobrot.

Když už vás nebaví bublanina

Jakmile se někde zmíní zrání třešní, drtivou většinu lidí napadne klasická bublanina. Na tomto tradičním moučníku není vůbec nic špatného, avšak co takhle letos vyzkoušet něco trochu jiného? Zkuste malinko popustit uzdu své fantazii a třešně zakomponujte i do jiných dezertů. Ideální je, pokud už máte v záloze své ověřené recepty na litá těsta, např. na bábovku. Není totiž nic jednoduššího, než tyto recepty obohatit o čerstvé vypeckované třešně. Zní vám to divně? Není se čeho obávat, taková bezlepková bábovka s třešněmi chutná opravdu skvěle. Dobře pro tento účel poslouží i muffiny a cupcaky, které jsou pro přidávání různých druhů ovoce jako stvořené.

Třešňové osvěžení

Jelikož v období dozrávání třešní bývá někdy venku už pořádné horko, jistě oceníte tip na domácí třešňovou zmrzlinu, která může být příjemným osvěžením. Nejedná se vůbec o nic složitého. Připravte si 300 gramů vypeckovaných třešní, 3 lžíce smetany, 2 – 3 lžíce cukru (podle toho, jak moc chcete zmrzlinu sladkou) a lžíci limetkové šťávy. Vše pomocí mixéru umixujte do hladké krémové směsi, kterou následně vložte na několik hodin do mrazáku ztuhnout. Voilá a chutná domácí zmrzlina je na světě. Pokud budete chtít, můžete do směsi ještě přidat nasekanou hořkou čokoládu, která tuto dobrotu posune ještě o úroveň výš. Doporučuji si ještě někde zakoupit bezlepkové kornoutky a budete mít požitek jako z cukrárny.

Nebojte se slaných receptů

Další možností, jak přemíru třešní zužitkovat, je jejich použití i ve slaných receptech. Divili byste se, jak skvěle se třešně hodí například k masu. Je to velice jednoduché – stačí, když třešně vypeckujete a několik minut povaříte. Pokud patříte mezi milovníky sušených brusinek, nebojte se jich k vroucím třešním hrstku přihodit, protože se jedná o velmi chutnou kombinaci. Takto svařené ovoce doporučuji podávat k různých biftekům, anebo třeba k dobrotám z grilu. Další možností je potom přidávat čerstvé třešně do pekáčku k masu, které se chystáte zapékat.

Domácí marmeláda je klasika

Stejně jako bublanina nesmí v tomto ročním období chybět ani třešňová marmeláda. Říkáte si, že je to nuda? Ale kdepak, tradiční recepty se dají malinko ozvláštnit přidáním několika dalších surovin. Pro tyto účely perfektně poslouží například skořice, která marmeládě dodá neobvyklé chuťové podtóny. Dále stojí za vyzkoušení také přidat kvalitní hořkou čokoládu, tymián, anebo různé druhy likérů. Jak se ale říká, fantazii se meze nekladou, a proto se nemusíte vůbec bát dalších experimentů. Tyto netradiční marmelády a džemy pak můžete používat nejen doma v kuchyni, ale taktéž s nimi můžete obdarovat i své blízké.

A co Vy a sezona třešní? Máte nějaké další tipy, jak tohle drobné ovoce zužitkovat?


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.