Tipy na jedlé vánoční dárky bez lepku

17. 12. 2021

Rok utekl jako voda a máme tady opět období adventu. Tento čas je kromě klasických příprav na Vánoce v podobě pečení cukroví a zdobení domácnosti spojený také s výběrem ideálního dárku pro naše blízké. Abych vám to letos malinko usnadnila, přináším vám několik tipů, čím můžete potěšit osoby s bezlepkovou dietou. Zapomeňte na darování zbytečností, na které by se jen prášilo na poličce.

Pro milovníky pečení

Každý, kdo byl někdy na nákupu bezlepkových potravin, moc dobře ví, jak jsou tyto produkty velice drahé. Tato skutečnost mě přivedla k nápadu, proč někoho blízkého neobdarovat právě něčím takovým? Jestliže máte například maminku celiaka, která miluje bezlepkové pečení, proč jí nedat právě balíček bezlepkových mouk? Nebojte se trochu odvázat a klidně kupte i nějaké méně tradiční druhy, jako je například banánová nebo třeba fazolová mouka a vytvořte tak zajímavý balíček. U tohoto dárku si však dejte pozor, aby byl opravdu pro někoho, koho to v kuchyni baví a jste si u něj jisti, že ho to skutečně potěší.

Koření není nikdy dost

U milovníků kuchyně ještě chvilku zůstaneme. Dalším super tipem na dárek je také kvalitní koření bez lepku. Buď můžete zakoupit již hotové směsi, anebo zkusit trochu zaexperimentovat a namíchat něco vlastního. Návodů a receptů existuje celá řada, takže stačí, když se jich budete držet, a máte vyhráno. Potom už jen stačí zakoupit nějaké hezké kořenky, přidat štítky s popisem a máte vyhráno.

Zobání (nejen) k televizi

Další tip na dárek je vhodný pro všechny milovníky uzobání sladkých i slaných dobrot u sledování filmu nebo třeba čtení knížky. Zakupte kvalitní ořechy, různé sušené plody či semínka. Naprostou samozřejmostí je pohlídat, aby balení neobsahovalo nic nežádoucího, a to obzvlášť, pokud se jedná například o oříšky namáčené v čokoládě, kde je toto riziko opravdu veliké. Buďte vážně pečliví a vyvarujte i případným stopám lepku, jelikož některým citlivým jedincům může i takto malé miniaturní množství lepku způsobit nepříjemné problémy. Stejně jako u zmiňovaného koření potom může zakoupit nějakou pěknou dózičku a oříšky/plody do ní přesypat. Rozhodně to bude vypadat lépe než nějaký plastový obal.

Pořádná dávka probiotik

Určitě pro vás nebude žádné překvapení, když řeknu, že střeva celiaka vyžadují mnohem více péče, než tomu bývá u zdravých jedinců. V denní rutině takového člověka by tím pádem nemělo chybět ani pravidelné doplňování probiotik, které pomáhají trávení zlepšit a současně mají pozitivní vliv i na imunitu. Ideální je jejich doplnění přírodní formou – různé kvašené nápoje či potraviny, což může být super inspirace na dárek. Darujte sklenici kvašené zeleniny nebo třeba láhev poctivé kombuchy a uvidíte, že rozhodně nešlápnete vedle.

Poukaz

Pokud si vůbec nevíte rady, čím svého blízkého s celiakií obdarovat, nechte to raději na něm. Existuje celá řada různých poukazů do e-shopů i kamenných obchodů s bezlepkovými potravinami. Věřte, že pokud jste s nápady na dárek úplně v koncích, jedná se rozhodně o lepší variantu, než koupit nějakou totální hloupost. Dotyčná osoba si tak vybere přesně to, co má nejraději a spokojenost bude na obou stránkách.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.