Smažení a obalování bez lepku

20. 03. 2021

Smažené pokrmy tvoří nedílnou součást jídelníčku mnoha lidí. Všichni víme, že se nejedná vůbec o nic zdravého, ale stejně si většina z nás alespoň jednou za čas nějakou tu dobrotu v trojobalu dopřeje. Abyste si mohli dát bez obav řízek i na bezlepkové dietě, připravila jsem pro vás článek, ve kterém se podíváme, jak na to.

Stačí vyměnit suroviny

Při přípravě tradičního trojobalu se používá pšeničná mouka a strouhanka, což je pro celiaky veliké tabu. Není ale důvod věšet hlavu, protože tyto suroviny se dají lehce nahradit bezlepkovou alternativou. Jako první se podíváme na mouku. Já už dlouhé roky pro tento účel používám rýžovou a jsem maximálně spokojená. Je levná, dá se sehnat prakticky v každém supermarketu a mimo to ji v bezlepkové kuchyni využijete i na nespočet dalších způsobů. Pro mě je rýžová mouka něco, co ve spíži nesmí chybět.

Přiznám se, že občas bývám poněkud zapomnětlivá a při obalování krok s moukou zkrátka vynechám, takže použiju jen vejce a strouhanku. Proč to říkám? Protože se vlastně nic nestane a ve výsledku nikdo rozdíl ani nepozná. Při psaní tohoto článku jsem pátrala, proč se v receptu vlastně mouka používá a údajně je to kvůli tomu, aby strouhanka na mase lépe držela, ale kdo ví. Jestliže tedy doma mouku na obalení nemáte, nic hrozného se nestane.

A co strouhanka?

Když už máme vyřešenou mouku, přirozeně vyvstává otázka, čím nahradit pšeničnou strouhanku. Já osobně můžu dát ruku do ohně za kukuřičnou strouhanku. Její chuť je oproti klasice malinko jiná, avšak nikoliv horší! Dobře se s ní pracuje a skvěle drží jak na mase, tak třeba i na květáku nebo tofu. Opět se jedná o něco, co je v obchodech už poměrně běžné, což je rozhodně velké plus. Cena též není nijak závratná.

Kukuřičná strouhanka má i celou řada různých variant. Kromě té obyčejné si můžete zakoupit například extra křupavou či ochucenou různým kořením, díky čemuž daný pokrm zase posunete o úroveň výše. Při trošce šikovnosti si takovou vylepšenou verzi můžete připravit během chviličky i sami doma. Jestliže strouhanku nechcete kupovat, můžete si ji taktéž vyrobit sami ze zbytků tvrdého bezlepkového pečiva.

Existují i jiné alternativy

Kdyby vás klasické obalování ve strouhance už nebavilo a měli byste chuť vyzkoušet něco jiného, jistě vás potěší fakt, že existuje mnohem více možností, v čem můžete obalit maso. Tou nejrozšířenější jsou bezpochyby kukuřičné lupínky – pohlídejte si ale, aby byli opravdu bezlepkové. Stačí je pouze v sáčku trochu nadrtit a je to. Druhé místo zaujímají bezlepkové ovesné vločky, které též doporučují namlít. Lze je nahradit i pohankovýma vločkama.

Další zajímavou variantou je použití drcených chipsů. Zapomeňte ale na klasické solené brambůrky. Místo toho sáhněte po různých zdravějších alternativách bez lepku, které jsou vyrobené například z amarantové mouky a doma si je nadrťte. Podobně poslouží i různé slané bezlepkové krekry. Pro ty, co touží po něčem opravdu speciálním, doporučuji vyzkoušet různá namletá semínka či kousky ořechů – nikoliv však samostatně, ale vždy v kombinace s nějakou z výše zmiňovaných možností.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.