Slovník obilovin: Víte, co je to kamut?

01. 03. 2021

Pšenice, ječmen nebo třeba oves jsou velice rozšířené, a tudíž i všeobecně známé obiloviny. Na světě však existuje celá řada dalších zajímavých obilovin, které už tolik lidí nezná, což můze být veliká škoda! Z toho důvodu jsem si pro vás připravila takový menší přehled těch nejčastějších s lepkem i bez, na něž můžete v budoucnosti narazit.

Čirok

Jako první si představíme čirok, který já osobně mám velice ráda při pečení. Tato přirozeně bezlepková obilnina má neutrální chuť, díky čemuž ji využijete jak ve slané, tak i ve sladké kuchyni. Dá se z ní připravit i vynikající bezlepková kaše. Čiroková mouka má oproti ostatním moukám tmavší barvu, kvůli čemuž nemusí být vhodná do každého receptu. Pokud ale tvoříte obyčejné lité těsto na buchtu či bábovku, klidně po ní sáhněte.

Kamut

Kamut je stará odrůda pšenice, a tudíž je to pro svůj obsah lepku pro celiaky nezajímavá surovina. Oproti běžné pšenici obsahuje podstatně více bílkovin a takové množství selenu, že dokáže pokrýt naši potřebnou denní dávku.  Má několik způsobů využití v kuchyni – jako celozrnná mouka při pečení, jako zrno do salátů či z něj lze uvařit kaši.

Laskavec

Laskavec, též známý jako amarant se poslední dobou těší čím dál větší oblibě, a to obzvlášť v bezlepkové kuchyni. Nejčastěji se používá vařený jako příloha, avšak lze z něj připravit také kaši, případně se jeho zrníčka hodí i jako zajímavá posypka na různé dezerty. Vedle nešlápnete ani v případě, kdy laskavec použijete jako zavářku do polévky. Jedná se o surovinu plnou zdraví prospěšných látek, jako jsou bílkoviny, různé minerály, stopové prvky a vitaminy. Už po staletí je používán na různé neduhy spojené s trávicí soustavou.

Lesknice kanárská

Lesknici se lidově přezdívá ptačí zob a patří mezi přirozeně bezlepkové obilniny. Obsahuje vysoký podíl bílkovin, vlákninu, enzymy a celou řadu dalších cenných látek. Připravuje se z ní mouka, a taktéž ji můžete najít jako součást celé řady bezlepkových produktů, jako jsou různé slané krekry a sušenky.

Slzovka obecná

Slzovka obecná neboli Jobovy slzy je přirozeně bezlepková obilovina původem z východní Asie. Je používáná napříč celým světem, a to různými způsoby. Lze ji použít do polévky na způsob krup, umlít na mouku či ji opražit s trochou cukru, čímž vznikne zajímavá sladkost. Oblíbené je i její míchání s přílohami – např. s rýží. Před vařením je třeba ji alepoň na hodinu namočit, jelikož se poměrně dlouho vaří. Slzovce by se měly vyhnout těhotné ženy, poněvadž její konzumace nesvědčí děložní sliznici.

Teff

Teff či jinak řečeno milička habešská vyniká pro svůj vysoký obsah železa a vápníku. Je přirozeně bez lepku, a tudíž vhodnou volbou i pro osoby s celiakií. Mimo to se jedná o super surovinu právě pro lidi trpící nějakou formou potíží se zažíváním. Vysoký obsah vlákniny oceníte při zácpě, avšak teff je vhodný též při průjmech i v boji s nechutenstvím. Semena je možné vařit – při kratší době zůstávají příjemně křupavá a naopak pokud je povaříte déle, získáte chutnou a zdravou kaši. Není problém sehnat také teffové vločky. Semena je možné i klíčit.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.