Šílenství okolo lepku – komu prospívá a komu škodí?

28. 05. 2020

Všimli jste si, že pro řadu lidí začíná být lepek skoro sprostým slovem? Okolo lepku a pšenice vzniklo takové malé šílenství. Pšenice je démonizována jako jedna z nejhorších potravin a lepek zatracován. Na jednu stranu je dobře, že lidé některé obiloviny trochu omezí a díky edukaci se rozšíří i nabídka bezlepkových potravin pro nás „skutečné celiaky“. Na druhou stranu vynechání lepku zdravým lidem ne vždy prospěje.

Pšenice vyšla z módy

Hon na čarodějnice, v našem případě na pšenici, vznikl v USA po uveřejnění knihy Wheat Belly, kde doktor William Davis viní pšenici z většiny civilizačních onemocnění. Jenže věc není černobílá. Omezení pšenice jistě prospěje většině lidí, protože tak přirozeně odbourají pečivo a další sacharidově bohaté potraviny, její úplné vyloučení z jídelníčku ale může i škodit.

Přešlechtěné pšenici se vyhněte

Pšenice patří mezi potraviny, které se šlechtily velmi intenzivně. Důvodem bylo zvyšování obsahu lepku, aby se s pšenicí dobře peklo. Zvyšování trvanlivosti zase podnítilo loupání pšenice a odstraňování klíčků. Zbyla tak vlastně jen samotná hmota bohatá na lepek, ale chudá na živiny. Glykemický index pšenice (rychlost, s jakou zvyšuje hladinu cukru v krvi) je nejvyšší ze všech obilovin, a to 90 (pro porovnání, žito má 34, ječmen 25).

Vynechání pšenice z jídelníčku tedy většině lidí prospěje – jídelníček se odlehčí, omezí se škroby a sacharidy. Mohou zmizet i problémy s plísněmi nebo trávením (pokud třeba lidé mají nediagnostikovanou celiakii apod.). Je však potřeba být opatrní a nahradit pšeničné výrobky jinými zdravými alternativami. Cestou určitě nejsou bezlepkové polotovary, které často obsahují škroby a cukry a nezdravé přídatné látky.

Pokud jste zdraví, jezte původní druhy pšenice nebo žito

Dnes se velmi rozšířila špalda, prastarý druh obiloviny podobný pšenici. Ačkoliv se špalda uvádí jako zdravější alternativa pšenice, její výživová hodnota je podobná. Vybírejte tedy alespoň celozrnnou alternativu. Lepší volbou může být jednozrnka nebo dvouzrnka, které nebyly šlechtěny. Případně žito. Žitný kváskový chléb prožívá reinkarnaci a je pro běžného zdravého člověka vhodnou alternativou pšeničného pečiva. Těstoviny je zase dobré vybírat ze semoliny. Pro nás celiaky jsou alternativou pohanka, jáhly, čirok, quinoa apod. Chleba i pečivo z nich se dá udělat tak, že bude opravdu chutnat. Cesta průmyslově zpracovaného pečiva z deproteinovaných škrobů není pro celiaky ideální.

Odborníci varují zdravé před vynecháním lepku

Když zdravý člověk omezí většinu výrobků z pšenice typu koláče, bílé pečivo a sušenky, je to jen dobře. Odborníci ale varují před omezením celozrnných výrobků, které jsou zdrojem vlákniny i vitamínů B. U dětí může také dobrovolné omezení nebo vyloučení lepku bez důvodu vést k menší rozmanitosti stravy a tím i střevních bakterií nebo zbytečnému vyloučení z kolektivu. Pokud jste celiak a vaříte bezlepkově, nezapomeňte, že „lepkovým“ členům vaší domácnosti nemusíte vařit striktně bezlepkově. Zdravé celozrnné obiloviny jim jednoznačně prospějí.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.