Rýžová mouka a její využití

25. 07. 2021

Rýžová mouka je velmi vděčnou surovinou, která by bezpochyby neměla chybět ve spíži žádného celiaka. Její obrovskou výhodou je velmi snadná dostupnost, jelikož ji kromě specializovaných prodejen zdravé výživy seženete i v běžných supermarketech. Dále nesmím opomenout ani její příznivou cenu, což se u bezlepkových mouk jen tak nevidí. Až ji tedy příště uvidíte ležet v regálu, určitě po ní sáhněte.

Skvělá pro přípravu dezertů

Když už za sebou máme úvod, pojďme se hned vrhnout na to, kde všude rýžovou mouku můžete uplatnit. Jako první se zaměříme na oblast sladké kuchyně, protože zde toho s ní dokážete opravdu mnoho. V prvé řadě se jedná  o skvělou surovinu na pečení moučníků. V různých receptech s ní můžete nahradit část univerzální bezlepkové směsi. Dále se hodí na podsypávání těsta při válení, anebo na vysypání formy na pečení. Přimíchat ji můžete i do těsta na sladké knedlíky.

Samostatnou kapitolou jsou potom těsta na bezlepkové palačinky a lívance, které s rýžovou moukou chutnají naprosto skvěle. Stačí do těsta přidat malé množství - klidně jen 3 - 4 lžíce podle toho, jak velkou dávku budete připravovat. Zde je však potřeba upozornit na to, že rýžová mouka na sebe váže velké množství vody a těsto vám tak hodně zahustí. Nebojte se jej tím pádem udělat o dost řidší než normálně, protože rýžová mouka to následně vykompenzuje. Také lívancové či palačinkové těsto nechávejte před smažením vždy 10 – 15 minut odležet.

Hodí se i do slané kuchyně

Rýžová mouka je velmi všestranná surovina, a proto ji využijete i ve slané kuchyni. I v tomto případě ji můžete přimíchat do různých těst a nahradit s ní část univerzální bezlepkové mouky. Mimo to se jedná o vynikající surovinu na zahušťování bezlepkových pokrmů, a to ať už se jedná o různé omáčky nebo třeba polévky, rozhodně nešlápnete vedle. Dávejte si však pozor, abyste pokrm zahušťovali pomalu, protože jak jsem již zmiňovala o odstavec výše, tato mouka na sebe váže opravdu velké množství vodu. Taktéž se jedná o skvělou volbu, pokud chcete vytvořit domácí bezlepkovou jíšku.

Další možností, jak v kuchyni využít rýžovou mouku, je při obalování masa. Pokud budete dělat klasický trojobal, neváhejte s ní nahradit tradiční mouku pšeničnou, do níž se dává maso. Jako poslední tip, který pro vás mám, je použití rýžové mouky do těsta na domácí gnocchi. Z vlastní zkušenosti musím říct, že jednotlivé „nočky“ jsou potom krásně kypré a vláčné, přesně takové, jaké by měly být, takže rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Něco málo na konec

Než tohle naše povídání o rýžové mouce ukončím, mám pro vás ještě menší doporučení. Jde o to, abyste rýžovou mouku nikdy nepoužívali při pečení samostatně, a je fuk, zde to bude recept na pizzu nebo na bábovku. Těsto by se totiž příliš drolilo a celkově by nebylo dobré. Dále vám doporučuji dávat pozor na to, jakou hrubost mouky kupujete, protože každá je ideální na něco jiného. Naštěstí to bývá tak, že kam se hodí hladká pšeničná, tam můžete dát hladkou rýžovou, a stejně tak i s hrubou moukou.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.