Proč je bezlepkové tak drahé?

07. 05. 2019

Kdykoliv kupuji bezlepkový chleba nebo sušenky, přemýšlím, proč jsou vlastně tak drahé. Ve složení nic až tak speciálního nevidím, výrobní proces bude asi taky podobný. Nedá mi to pak a napadá mě, že na „bezlepkářích“ se přeci dá dobře vydělat, protože oni prostě nic jiného jíst nemohou. To je ale omyl. Za prvé se dokážeme obejít i bez speciálních hotových potravin a za druhé, výroba bezlepkových výrobků je opravdu dražší. Proč?

Bezlepkový chleba je kumšt

Kdo někdy pekl bezlepkový kváskový chleba doma, ví, že výsledek nikdy není zaručen a postup je vcelku zdlouhavý. Stejně to vnímají i výrobci. S jedním z nich jsem měla možnost téma diskutovat a jeho vysvětlení bylo následující:

Když pečete pšeničný chleba, s těstem se krásně pracuje, nelepí se na stroje a déle vydrží čerstvý. Do takového chleba stačí pár ingrediencí. Bezlepkové těsto je pravý opak. Aby byl chleba opravdu dobrý a podobný tomu lepkovému, je nutné smíchat více druhů mouky a také škroby, aby nebyl chléb tak hutný. Těsto je tak lepivé, že se stroje musí čistit do půl hodiny od manipulace s těstem. V celém procesu je potřeba mnohem více ruční práce. Zmetkovost je také větší. V bezlepkovém chlebu často vznikají vzduchové bubliny, které musíme kontrolovat a špatný chléb vyřadit. To celé výrobu prodražuje.“

Proč zatím nemohou být levnější?

Trh bezlepkových potravin je stále hodně malý. Udává se, že v Čechách žije zhruba 100 000 bezlepkářů a to je v porovnání s dalšími 10 miliony obyvatel opravdu velmi malý trh. Odbyt není tak velký a řadě výrobců se vůbec nevyplatí se zapojit. A pokud ano, nedosahují tak velkých úspor z rozsahu a výroba je proto dražší.

Aby byly bezlepkové výrobky dobré a podobné těm lepkovým, musí výrobci investovat do vývoje nových receptur, zkoušet a míchat. A to často s mnohem více ingrediencemi, škroby, psylliem, chia semínky apod. To opět celý proces prodražuje.

Samotné ingredience jsou už při nákupu dražší. Aby nebyly kontaminované, musejí se často speciálně pěstovat a hlídat. Opět náklad navíc.

Certifikace bezlepkových potravin je také zdlouhavá a nákladná. Výrobce musí hodně investovat do interních procesů a nařízení, aby se vyhnul kontaminaci. A to ho opět stojí peníze.

Dvakrát dražší, někdy i víc

Bezlepkové výrobky jsou bez diskuze mnohem dražší než lepkové. Udává se dvakrát až třikrát vyšší cena. A to je někdy těžké spolknout. Zvlášť, když máte „bezlepkové“ děti, které chtějí jíst jako ty ostatní.

Já osobně si myslím, že základem dobré stravy jsou potraviny přirozené, maso, vejce, ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny jako pohanka, jáhly, apod. I bez předražených speciálních potravin se dá dobře obejít a vlastně tím sobě i prospějete. Pokud je ale přeci jen chcete kupovat, pár tipů, jak ušetřit:

  • Pečte a vařte si doma – zabere to sice více času, ale výsledek stojí za to, a to jak chuťově, tak i finančně.
  • Naučte se péct chleba – peču si doma kváskový chleba a jeho cena mě vyjde okolo 40-50 Kč. Je křupavý a o rozdílu v chuti proti balenému asi nemusím mluvit.
  • Kupujte velké balení mouky na internetu: když pečete chleba každý týden, vyplatí se najít na internetu levnější, velká balení mouky
  • Kupujte ve velkém – když jsou akce, nakupte si do zásoby
  • Sledujte bezlepkové týdny v hypermarketech, nákup se vyplatí
  • Zaregistrujte se do online obchodů, mají často věrnostní akce a zároveň nižší ceny
  • Mějte oči otevřené i v zahraničí: nejednou se mi vyplatilo nakoupit v Rakousku nebo Itálii na dovolené, mají velký výběr a v akci i dobré ceny

Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.