Probuďte na jaře svoje tělo i semínka – nakličte je

04. 04. 2021

Nemusíte zrovna patřit mezi frutariány nebo nosit nálepku „biomatka roku“, abyste si doma naklíčili semínka a využili jejich energii pro svoje tělo. A věřte, že některé druhy, hlavně ty sladké, budou s oblibou chroupat i vaše odrostlejší děti. Klíčení zvyšuje stravitelnost semínek a naklíčená semínka jsou doslova nabitá živinami.

Proč semínka klíčit a jak je využít?

Při procesu klíčení se v semínkách aktivují enzymy a mnohonásobně se zvýší množství obsažených vitamínů a minerálů (především vitamínu B, C, hořčíku a železa). Obsažené škroby se přemění na cukry, bílkoviny se štěpí na aminokyseliny a tuky na mastné kyseliny. To vše zvyšuje stravitelnost semínek.

Naklíčená semínka nejlépe využijete na čerstvý chleba s máslem nebo pomazánkou, do salátů nebo jako posypku do polévek. Můžete si je ale přidat i na rizoto, oživit s nimi brambory s máslem jako přílohu apod. Samozřejmě je můžete i uvařit, ztratí tak ale část svých živin. Každý dle své chuti.

Co můžete klíčit?

Klíčit můžete jednak semínka a jednak luštěniny. Ze semínek jsou nejlepší semínka řeřichy, rukoly, ředkvičky, hořčice, vojtěšky alfa alfa nebo chia semínka. Pozor, vždy kupujte semínka určená ke klíčení. Semínka k sázení bývají často chemicky ošetřena. V obchodech se zdravou výživou seženete i hotové směsi různých semínek namíchaných dohromady. Z luštěnin jsou na klíčení nejvhodnější mungo fazolky, cizrna nebo čočka. Samozřejmě půlené luštěniny ke klíčení využít nelze.

Jak na klíčení?

Existují dva druhy klíčení. Klíčení semínek, která tvoří jakýsi „sliz“ (řeřicha, rukola, chia, len). Ty se klíčí na speciální keramické klíčící misce se sítkem. Nejprve semínka propláchněte studenou vodou a nechte zhruba 15 minut namočená ve vodě. Vodu následně nalijte na misku, semínka rovnoměrně nožem rozprostřete na sítko a dolijte vodou pod okraj misky (dle návodu na nakličovací misce). První dva dny můžete nechat misku zakrytou a případně vlhčit semínka rozprašovačem, po dvou dnech odkryjte, doplňujte vodu a sledujte, jak rostou klíčky. Klíčky konzumujte i s kořínky, které jsou plné živin.

Klíčení semen (především luštěnin) ve sklenici. Pokud začínáte, jsou na klíčení nejjednodušší fazole mungo, které jsou navíc sladké (chutnají trochu jako hrášek). Semena namočte do vody přímo ve sklenici (můžete si koupit nakličovací sklenice, já používám klasickou zavařovačku). Semínka by měla zabírat maximálně třetinu sklenice, protože nabobtnají. Nechte 8-12 hodin namočené. Poté vodu pořádně slijte, propláchněte a vraťte zpět do čisté sklenice. Dvakrát denně proplachujte a vždy nechte pořádně odkapat v sítku a až pak vraťte do sklenice. Většinou 2.-3. den začnou semena klíčit a po 5-7 dnech „sklízíme“ a dáme do lednice, kde zhruba 4 dny až týden vydrží.

Pokud kupujete naklíčená semínka v obchodě, určitě se vám klíčení doma vyplatí. Ke klíčení luštěnin vám ze začátku stačí obyčejná sklenice, sítko a voda. S mocnými spojenci – světlem a časem – pak vytvoříte doslova vitamínovou bombu a posílíte své zdraví. A co víc si v dnešní době přát?


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.