Pravidelná vs. nepravidelná strava: Jak ovlivňuje střeva?

10. 02. 2020

Patříte mezi tu skupinu lidí, co si svůj jídelníček hlídá a jí každý den pravidelně? Nebo jsou naopak vaše stravovací návyky velice chaotické a máte dny, kdy se zapomenete naobědvat nebo nasnídat? No jestliže se přikláníte spíše k té druhé variantě, měli byste rozhodně zpozornět.

Pojem „pravidelná strava“

Hned na začátek je třeba zmínit fakt, že pojem „pravidelná strava“ znamená pro každého něco jiného. Někomu totiž vyhovuje jíst každé dvě hodiny a jiný zase preferuje delší interval. Ačkoliv se jedná o poněkud individuální záležitost, ve výsledku jde o stejný princip – netrápit tělo hladem a zajistit mu pravidelný přísun živin, aby mělo dostatek energie a mohlo fungovat tak, jak má. Avšak pozor, jíst pravidelně jednou ráno a jednou večer rozhodně není ta správná varianta.

Možná si říkáte, na co jíst pravidelně, když tělo zvládá vynechávání jídel bez problémů. Omyl! Vynechávání jednotlivých chodů škodí, i když to možná není na první pohled vidět. Samozřejmě pokud jste ohledně stravy opravdu pečliví a výjimečně se stane, že například kvůli cestování vynecháte jeden oběd, nic se nestane. Řeč je momentálně dlouhodobém nepravidelném stravování.

Dopad na naše zdraví

Střeva jsou považována za náš druhý mozek. Je-li něco v nepořádku právě v této oblasti, je rozhozený celý organismus. V případě, kdy daná osoba trpí celiakií, je tím pádem trávicí trakt ještě více zatěžován. Už jen z tohoto důvodu, kdy střeva nefungují tak, jak by správně měli, byste jim neměli ještě více přitěžovat nepravidelnou stravou. Naopak nejen celiaci, ale všichni trpící onemocněním střev, by si měli své trávení o to více hýčkat.

Ve střevech sídlí kolonie mikroorganismů, které se starají o správné rozkládání živin a také o naši imunitu. Jestliže tito „obyvatelé“ nebudou mít pravidelný přísun vyvážené stravy, celý systém se naruší a problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Dále je nepravidelná strava spojována s hubnutím, respektive s neschopností shodit přebytečná kila a dalším přibíráním na váze. Tělo si totiž delší hladovění pamatuje a tak si raději tvoří zásoby na dobu, až zase nastanou horší časy bez jídla. Klíčem ke štíhlému tělu je rozhodně pravidelná strava, protože jinak svůj zpomalený metabolismus nerozhýbete.

Jak správně jíst?

Uvědomili jste si svoje chyby ohledně stravovacích návyků a chcete je co nejdříve napravit? No výborně, ale je třeba si uvědomit fakt, že univerzální návod na správné stravování neexistuje. Jak už bylo řečeno v samotném úvodu, jedná se o individuální záležitost a vy sami si musíte najít to, co vašemu tělu dělá nejvíce dobře. Každý z nás má totiž jiný denní režim, zažívá jinou fyzickou zátěž, sportuje a mnoho dalšího. Jestliže bude něco sedět vaší kamarádce, neznamená to, že tato metoda musí nutně fungovat i na vás.

Nejlepší je jít na celou věc intuitivně a naslouchat svým tělesným potřebám. Jestli například bojujete s nočním vyjídáním lednice, zkuste pozorovat, co tomuhle chování předchází a příčinu odstraňte. Nečekejte, že ze dne na den změníte od základu všechny svoje návyky. Jděte na to pomalu a radujte se z každého úspěchu. Časem si najdete tu svoji správnou cestu, a díky ní se budete cítit skvěle.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.