Pozor na skrytý lepek. Je i tam, kde byste ho nečekali.

28. 06. 2018

Při bezlepkové dietě většina z nás prostě vyloučí či jinak nahradí pečivo, těstoviny, sušenky, knedlíky a další zjevné zdroje mouky a strouhanky. Málokoho ale napadne kontrolovat léky, dochucovadla, čokolády, nápoje a jiné.

Lepek je směs dvou bílkovin (gliadinu a gluteninu), které se nacházejí v pšenici (včetně semoliny, špaldy a kamutu), žitu a ječmeni. Společně se škrobem je lepek obsažen uvnitř zrna. Jak napovídá název, jeho lepivé vlastnosti pomáhají udržovat těsto pohromadě. 

Kde všude tedy může být lepek obsažen? Abych Vám to zjednodušila, dala jsem dohromady nejčastější skryté zdroje lepku. Pojďme se na ně podívat.

1. Léčiva a doplňky stravy
Lepek může být obsažen v řadě léčiv v podobě pšeničného škrobu jako pojiva. Dle evropské legislativy by měl být na obale uveden.


2. Kosmetické přípravky
V odborných kruzích panuje názor, že potenciálně nebezpečné jsou jen přípravky, které můžete pozřít, jako pasty, ústní vody, rtěnky apod. A co na obale sledovat? Především extrakty z pšeničných klíčků, latinské názvy Triticum vulgare = pšenice, hordeum vulgare = ječmen, secale cereale = žito.


3. Nakládaná zelenina
V octovém láku může být lepek obsažený. Pozorně čtěte etikety.


4. Bujony, sójové omáčky, kečupy
V bujonech je často obsažen maltodextrin, kterému je lepší se vyhnout. Některé sójové omáčky také obsahují lepek. Například známá Shoyu obsahuje pšenici. Nahraďte ji omáčkou Tamari. Pozor i v rychlém občerstvení typu Čína. Projděte si obsah škrobu v kečupech a hořčících.

5. Zmrzliny a čokolády
Zmrzliny a některé čokolády mohou obsahovat ječný slad. Mnohdy také kousky sušenek. Točená zmrzlina bývá často ze sypké směsi, prodavači by vám tedy měli být schopni říct složení.


6. Hranolky a chipsy
Pozor na hranolky. Brambory jsou bezlepkové, ale často se dělají ve stejném fritovacím hrnci, ve kterém se předtím smažil sýr v trojobalu. Klasické neochucené brambůrky jsou bezlepkové. Brambůrky typu Pringles obsahují mouku.


7. Paštiky a párky
Levné párky a paštiky obsahují kromě masa i strouhanku nebo mouku. Pozor především na vinné klobásky, ty jsou i dnes v převážném procentu s lepkem.


8. Alkohol
Výzkumy ukazují, že lepek se při destilaci do finálního nápoje nedostává. Proto se uvádí, že tvrdý alkohol je bezlepkový. To ale neplatí o dochucujících složkách, které mohou obsahovat např. ječný slad. Pivo také obsahuje lepek, pokud na něm není uvedeno, že je bezlepkové.


9. Modelíny, poštovní známky
Pokud máte dítě celiaka, zpozorněte u modelín a plastelín, které děti dávají do úst. Mohou obsahovat lepek. Uvádí se, že lepek obsahují i poštovní známky. Proto je neolizujte.


10. Koření
Levné kořenící směsi mohou obsahovat lepek v rámci protispékavé látky. Bývají to např. směsi na kari.


11. Instantní nápoje a polévky
Instantní polévky obsahují lepek ve většině případů. Kde byste ho ale nečekali je v kávě nebo horké čokoládě. Často tam bývá v práškovém mléce nebo jako objemové činidlo. Lepek můžete najít i v některých aromatizovaných čajích.


12. Mléčné dezerty a ovocné jogurty
Opět mohou obsahovat jako zahušťovadlo pšeničný škrob.


Jak se vyznat v etiketách a označení lepku? Přečtěte si další článek „Kde na etiketách hledat lepek?

 


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.