Pouliční jídla ve světě

11. 05. 2019

Čas neúprosně běží dopředu a než se nadějeme, bude tady opět léto. Tohle období plné sluníčka je neodmyslitelně spjato s cestováním. Pro mnoho lidí to znamená, že nastává ta správná doba pro výběr destinace, kde stráví svoji dovolenou a načerpají nové síly. Pro osoby trpící celiakií se jedná o nelehký úkol, protože musí myslet i na své stravovací omezení.

Poznávání nových krajin je velice obohacující a mnohdy dá člověku zážitky na celý život. K těmto kratochvílím patří i ochutnávání tradičních pokrmů, jenž daná země nabízí. Pouliční stánky a tržiště lákají své potencionální zákazníky rozličnou paletou barev a vůní a kolemjdoucím turistům se jen sbíhají sliny. Zdravý člověk si může s klidem dopřát, co prodejci nabízí, avšak celiak musí být obezřetnější.

Chorvatsko

Chorvatsko je pro Čechy i mnoho dalších Evropanů velice oblíbenou destinací. Nabídka pouličních jídel je velice široká a kromě typických chorvatských pokrmů zahrnuje i hranolky, pizzu či hamburgery. Setkáte se s plody moře, sýry či typickým pršutem – šunkou sušenou na větru. Co se lepku týče, tak se nedá s jistotou určit, který pokrm si můžete dát bez obav. Chorvati naštěstí bývají vstřícní a na mnoha místech není problém se dohodnout. Vždy myslete i na možnou kontaminaci surovin.

Itálie

Italská kuchyně je známa pizzou, těstovinami a kvalitními sýry. Na ulicích se nejčastěji setkáte se zmrzlinovými stánky. Pokud si vyberete příchuť, která nezahrnuje žádné kousky sušenek či jiných sladkostí, můžete být bez obav. Tradiční italská zmrzlina se vyrábí pouze ze smetany/mléka, cukru a je dochucena ovocem, kakaem apod. Vyvarujte se však klasickým oplatkovým kornoutům a volte plastový nebo papírový kelímek.

Při svých toulkách městy zajisté uvidíte i stánky s různými druhy baget, mořských plodů a výše zmiňovaných těstovin a pizzy. V tomto případě musíte hledat štítek SENZA GLUTINE – bez lepku, jinak se jako celiak nenajíte.

Řecko

Když se řekne řecké jídlo, spoustě lidem se vybaví tzatziky, gyros, souvlaki či chalva. V této zemi se hojně konzumuje maso a zelenina, což samo o sobě bez lepku je, ale problém je u dochucování. Ve snaze ušetřit bývá v mnoha kořenících směsích mouka a vy nikdy nevíte, zda zrovna váš gyros nebyl dochucen právě takovou směsí.
Máte-li rádi sladké, tak si můžete dopřát například chalvu. Tradičně se tato pochoutka vyrábí z různých semínek. Pozor, existuje také varianta obsahující pšeničnou krupici! Řekové sice sladkosti milují, ale většina tradičních pochutin obsahuje lepek.

Španělsko

Paella neboli rýže se zeleninou a mořskými plody, studená polévka Gazpacho nebo jednohubky Tapas. Ano, ve španělských ulicích se můžete setkat s opravdovými kulinářskými skvosty. Tamní kuchyně využívá primárně přirozeně bezlepkových surovin, tudíž se cestovatel s celiakií nemusí obávat toho, že by se zde nenajedl. Obezřetní musíte být u smažených pokrmů s křupavou krustou a také příloh, protože se často skládají z pečiva.
V článku jsem pouze shrnula nejčastěji navštěvované destinace českými turisty. Ať už vás při cestování vaše nohy zanesou kamkoliv, vyplatí se mít sebou tzv. cestovní kartičky pro celiaky. Co vše musí tato vychytávka obsahovat jsem už vypsala v článku Celiak a zahraniční dovolená.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.