Pojmy související s celiakií

26. 02. 2019

Máte-li podezření, že vy nebo váš potomek můžete mít celiakií, je nezbytná návštěva lékaře, jež provede všechna potřebné kroky k určení správné diagnózy. Jedná se však o taková vyšetření, s nimiž se člověk běžně do styku nedostane. Pacient poté netuší, co přesně si pod určitými názvy a výrazy představit, což může být dosti matoucí.

Z tohoto důvodu přinášíme článek, který shrnuje všechny důležité pojmy, s nimiž se při diagnostikování celiakie s největší pravděpodobností dostanete do kontaktu. Nastane-li situace, kdy si nebude s něčím vědět rady, tak se neostýchejte zeptat svého ošetřujícího lékaře. Máte právo znát všechny detaily svojí diagnózy a lékař by vám měl všechny související dotazy zodpovědět.

Gastroenterologie

Gastroenterologie je obor zabývající se onemocněními zažívacího traktu. Poté, co svému praktickému lékaři popíšete svoje příznaky jako přetrvávající plynatost, bolesti břicha, průjem apod., měl by vás poslat za odborníkem zabývajícím se právě touto oblastí.

Gastroskopie

Jedná se o vyšetření trávicího traktu, konkrétně jícnu, žaludku a dvanáctníku. Celý zákrok trvá asi 10 minut a může probíhat jak při uklidnění pacienta pomocí tlumící injekce, tak pouze při použití znecitlivujícího spreje na hrdlo. Vždy záleží na domluvě s lékařem.
Není třeba se obávat bolesti, avšak ani neočekávejte nic příjemného. Vyšetření probíhá pomocí fibroskopu, což je dlouhá tenká ohebná hadice, jež lékař zavede pacientovi přes ústa až do dvanáctníku.

Biopsie

Při gastroskopiise u diagnostikování celiakie provádí biopsie. V praxi to znamená, že z tenkého střeva je odebrán malý kousek sliznice, který následně podroben dalšímu mikroskopickému testování. Následně patolog zhodnotí, zda je sliznice nějak poškozená a vyskytují se v ní změny, jež jsou posuzovány podle Marshovy stupnice.

Marshova stupnice

Pomocí Marshovy stupnice se hodnotí morfologie (vnější stavba), počet střevních klků a krypt sliznice. Laicky řečeno tato stupnice ukazuje, jak moc je nebo není pacientovo střevo poškozené. Rozpětí stupnice začíná číslem nula a končí trojkou, přičemž číslo tři má ještě podkategorie označené písmeny a, b, c.
Nejlépe na tom je celiak s klasifikací Marsh 0, kdy se po nasazení diety se sliznice uzdravila. Pozor, uzdravení sliznice neznamená vyléčení celiakie a bezlepková dieta musí být celoživotní! Naopak nejvíce poškozené střevo spadá pod klasifikaci Marsh 3c, což vyjadřuje úplnou atrofii střevních klků a hladkou sliznici.

Kolonoskopie

Kolonoskopie je další vyšetření, při němž může lékař provést biopsii. Jedná se o dosti podobný proces jako u gastroskopie, avšak tenká hadička je zavedena do trávicího traktu zavedena přes konečník a vyšetření se týká hlavně dolní části střev, hlavně tlustého. Doba trvání je cca 20 minut a můžete si vybrat, zda jej chcete absolvovat s pomocí tišících prostředků nebo bez nich.
Opět se nejedná o nic bolestivého, ale samozřejmě ani příjemného. Ve výjimečných případech lze použít i celková anestezie.

Sonografie

Tohle ultrazvukové vyšetření je absolutně bezbolestné a ani během něj nepocítíte žádné příjemné pocity. Přístroj vysílá akustické vlny, které se od orgánů odrazí a vrací se zpět. Posléze jsou přeměněny do obrazové podoby, což dá lékaři přehled o stavu vyšetřovaného místa. Celý proces trvá okolo deseti minut a nepoužívají se při něm žádné tišící látky – není jich totiž vůbec třeba.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.