Ořechy a celiakie? Žádný problém

07. 01. 2024

Ořechy mají v české kuchyni své nezastupitelné místo, a to hlavně, co se týče sladkých receptů. Své využití však najdou i v kuchyni slané. Ořechy jsou též velice vhodné i pro celiaky, jelikož se jedná o přirozeně bezlepkovou surovinu. Rozhodně se tedy vyplatí zařadit je do svého jídelníčku.

Jako první se zaměříme na ořechové mouky. S nimi se během svého života s největší pravděpodobností setkal snad každý, kdo někdy připravoval nějaký dezert. V mnoha sladkých receptech jsou tyto mouky zásadní surovinou. Jen si vzpomeňte třeba na takové vánoční cukroví, avšak možností využití je mnohem více. Ořechové mouky by každopádně ve spíži každého celiaka neměly chybět. Samozřejmě za předpokladu, že se jedná o osobu trpící alergií na oříšky, ale to je snad jasné.

Pravá ořechová mouka má totiž ve složení pouze stoprocentní jemně mleté ořechy, takže nic pro celiaky nevhodného. Většinou se s ní dá nahradit část univerzální bezlepkové mouky v různých receptech. Použití pouze ořechové mouky bez žádné jiné je pak vhodné hlavně různých raw dezertech. Ořechových mouk existuje mnoho druhů. Mezi ty nejpopulárnější patří bezesporu mandlová, kokosová a lískooříšková, avšak možností je vícero.

Mouka vs. mleté ořechy

V souvislosti s ořechovými moukami pak přirozeně vyvstává otázka, jaký je vlastně rozdíl mezi pravou ořechovou moukou a drcenými ořechy. Odpověď je pak velice prostá, jelikož vše spočívá čistě ve výsledné jemnosti daného produktu. Ořechová mouka by měla být jemná jako skutečná mouka, kdežto drcené ořechy jsou o kousek hrubší struktury. Vybírat si pak můžete i z velikosti jednotlivých fragmentů ořechů od těch jemnějších až po nahrubo nasekané kusy.

Co se pak týče přímo použití mouky nebo sekaných ořechů, zde záleží na konkrétním receptu. Do různých buchet a litých těst je prakticky jedno, jestli použijete mouku nebo drť. V tomto případě tak ovlivníte pouze strukturu výsledného moučníku. Obdobné je to i u různých sušenek a cukroví. Pokud ale chcete připravovat palačinky nebo lívance, tak zde je lepší použít spíše jemnější mouku, protože hrubší struktura mletých oříšků nemusí být v tomto případě úplně příjemná. Záleží ale na každém, jaké má chuťové preference. Nahrubo drcené ořechy se pak hodí hlavně jako různé posypky a zdobení na dezerty, anebo klidně i ty palačinky.

Ořechy a celiakie

Na závěr článku si pak posvítíme přímo na ořechy jako takové v jejich původní podobě. Bavíme-li se čistě o přírodních ořeších bez jakýchkoliv úprav, můžeme je pro celiaky doporučit všemi deseti. Ořechy totiž obsahují celou řadu důležitých minerálních látek, tuků i bílkovin, které jsou nejen při bezlepkové dietě velice důležité. Nezapomínejte však na to, že nic se nemá přehánět, tudíž to neznamená, že byste se měli ořechy cpát od rána do večera. Jestliže máte navíc velmi citlivá a dráždivá střeva, konzumujte pouze takové množství ořechů, které vám nijak nepodráždí trávicí trakt.

Na tohle pozor!

Pokud máte rádi různé ochucené ořechy, vždy důkladně čtěte složení daného produktu. Solené oříšky bývají zpravidla bez lepku, avšak různé kořeněné druhy či ořechy v těstíčku častokrát lepek obsahují, takže pozor! Stejné je to i u různých sladkých oříšku, například v cukru. Čtení složení je vždy nezbytné.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.