Obilné kaše zasytí a jsou oblíbené i u dětí

24. 10. 2019

Je podzim, a tak čerstvé ovoce, svěží studené jogurty, müsli a smoothie možná rádi vyměníme za hřejivou a sytou obilnou kaši. Kaše všeho druhu prožívají v posledních letech boom, především u zastánců zdravé výživy.

Vždy záleží na tom, jakou kaši si uděláte a jaké má složení. Ale obecně platí, že krásně zahřeje, doplní živiny a zasytí. Vyzkoušela jsem kaše od Celity a chutnají skvěle. Povedené je i složení.

S kaší si můžete hrát

Na kaši mám ráda, že hned tak neomrzí. Základem totiž můžou být různé druhy obilovin, u těch bezlepkových např. ovesné vločky, jáhly, pohanka, quinoa nebo třeba tapioky. Tento základ můžete povařit v mléce, kde opět máte na výběr z kravského nebo rostlinného, např. rýžového, mandlového či kokosového. Nutriční i výživovou hodnotu kaší zvednete přidáním ořechového másla. A pak už můžete kaši zdobit podle libosti. Přidat čerstvé nebo sušené ovoce, čokoládu, kokos, oříšky, rozinky, marmeládu apod. Vznikne tak mnoho kombinací a kaše bude pokaždé trochu jiná. Když ale nemáte čas připravit si kaši doma, poslouží její instantní verze. Zkuste tu od Celity.

Celita má široký výběr

Celita nabízí hned 3 bezlepkové kaše a jednu bezlepkovou proteinovou kaši. Obiloviny v nich jsou různé, a tak uspokojí chutě všech. Můj favorit je instantní bezlepková kaše s ovocem. Základem je pohanka. Ta však chuťově nemusí vyhovovat všem. Jestli preferujete vločky, dejte si raději Kaši exotika nebo Kaši kakaová exotika. Ty jsou z bezlepkových ovesných a rýžových vloček. Tyto byly velkým favoritem mého syna. Proteinová kaše je z jáhel a čiroku. Jak vidíte, paletu obilovin na výběr máte opravdu širokou.

V Celita kaších nenajdete zbytečný přidaný cukr

Celitu musím pochválit i za to, že kaše zbytečně nedoslazuje cukrem. Vysoký obsah sacharidů je totiž příznivci zdravého životního stylu kaším často vytýkám. Jestli jste někdy ochutnali ty běžně dostupné v supermarketech, tak chutnají pravdu spíše jako dezert. Zbytečně pak zvyšují hladinu cukru v krvi a rychle se po nich dostavuje hlad.

Celita kaše sladí přirozeně, sušeným ovocem. Bezlepková kaše s ovocem obsahuje datle a brusinky. Proteinová kaše švestky a skořici. Kaše exotika a kakaová exotika obsahují kokos, papáju a ananas. U posledních dvou cukr najdeme přidaný v sušeném ovoci, které je i konzervované. To je za mě jediná slabina těchto dvou kaší exotika.

Pokud sportujete nebo chcete, aby vás kaše opravdu zasytila na hodně dlouho, dejte si kaši proteinovou. Protein je bílkovina, která je sice v obilovinách také obsažená, ale převažují v nich sacharidy. A ty nezasytí tolik. Proteinová kaše od Celity obsahuje rýžovou bílkovinu a také vlákninu z čekanky. Nutričně obsahuje bílkovin minimálně dvakrát tolik než její tři sestry z Celita portfolia. A opravdu, hlad se po ní nedostaví tak rychle. Mám osobně vyzkoušeno. Chuťově je ale za naši rodinu tato kaše nejslabší.

Co znamená, že je kaše instantní?

Instantní kaše obsahují speciálně upravené obiloviny (tzv. extruze), které umožňují rychlou přípravu. Obiloviny se zahřejí, odpaří se z nich voda a obrazně explodují – vzniknu nám známé nadýchané křupky. Ty se pak rozemelou třeba na kaši. Proto lze udělat za pár minut kaši i z pohanky a jáhel, které jinak musíme vařit déle.

Celita kaše stačí zalít vroucí vodou nebo mlékem. Příprava je tak super snadná a rychlá. Já si je obohacuju ještě oříškovým máslem nebo si na ně rozpustím ghí. A posypu ořechy. Mám potom pocit zasycení na delší dobu.

Celita instantní kaše bych určitě doporučila jako rychlou snídani nebo svačinu. Dokáží opravdu ušetřit čas. Vezměte je s sebou i na dovolenou, kde dokáží doslova zachránit kůži, když není rychle nic po ruce. Stačí přidat vodu a už jíte.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.