Nudíte se s malými celiaky doma? Ukuchtěte něco dobrého!

01. 05. 2020

Není nic horšího, než malé děti, co se mohou doma ukousat nudou, a tak neustále tropí větší a větší hlouposti. V takové situaci je nejlepší vymyslet zajímavý program, který neposedná dítka zaměstná něčím užitečným. Co takhle využít společné chvíle k tomu, abyste si společně vytvořili něco na zub?

Upečte si společně něco sladkého

Přichystejte kuchařské zástěry a povolejte své malé nezbedy do kuchyně. Patří vaše rodina mezi milovníky sladkého pečiva a dezertů? Pokud ano, vrhněte se společně s dětmi na pečení. Vezměte svůj oblíbený recept na bezlepkový dezert a dejte se do toho. Každopádně čím jsou děti menší, tím jednodušší recept byste měli volit, aby se mohly do celého procesu zapojovat také. Ideální jsou litá těsta na bábovku, buchtu na plech, perník či muffiny. Děti mohou různě pomáhat s mícháním těsta, proséváním mouky atd. – záleží na jejich věku a šikovnosti.

Díky této činnosti se děti nejen zabaví, ale také si začnou budovat kladný vztah k přípravě pokrmů už od malička, což je jedině dobře. Jejich hlavičky si budou pomalu ukládat do paměti různé postupy a pravidla bezlepkového pečení. Uvidíte, že čím vícekrát si tohle společně zopakujete, tím víc bude dítko v kuchyni šikovnější. Samozřejmě když máte malé děti, musíte počítat s poněkud větším nepořádkem, protože lehce dojde k různým nehodám, jako je třeba rozsypaná mouka. Taktéž vám celý proces zabere podstatně více času.  

Sušenky a cukroví? Proč ne!

Další možností, jak děti v kuchyni zabavit, je příprava různých sušenek a jednoduchého cukroví. Pozastavujete se nad představou pečení cukroví, když je za okny jaro? No a co? Místo vánočních motivů, vsaďte na ty jarní a velikonoční a je to! Na takových perníčcích s motivy květin, kuřátek a zajíčků není vůbec nic špatného. Na našem webu Celita.cz naleznete celou řadu zajímavých receptů, které si můžete se svými ratolestmi vyzkoušet. Stačí jen hledat.

Co se týče cukroví, ideální způsob, jak děti zapojit, je nechat je pomáhat s vykrajováním. Největší zábava však teprve přijde při samotném zdobení. Vykašlete se na dokonalé výrobky a nechte potomky, aby projevily svoji kreativitu a pomalovaly jednotlivé kousky motivy a vzory, jaké uznají za vhodné. Když místo cukroví budete péct pouze cookies, nechte děti, aby je alespoň mohly pomalovat rozpuštěnou čokoládou. Jednak je to na nějaký čas zaměstná, ale hlavně budou mít radost z toho, že pomáhají s takovouto dospěláckou činností a budou se cítit výjimečně.

Miska plná vitaminů

Pokud máte doma plno ovoce, ale bojujete s tím, že jej ratolesti odmítají jíst, jděte na to formou hry. Zkuste jej nakájet na plátky, popadněte menší vykrajovátka na cukroví a společně s dětmi si z ovoce vykrajujte různé tvary. Uvidíte, že pojídání jablka, co má tvar kytiček, je pro dítě rozhodně zajímavější a lákavější než nudné kostky či plátky. Můžete takto použít různé druhy ovoce a namíchat si tak vizuálně zajímavý, a hlavně zdravý ovocný salát, v němž je plno vitaminů. Úplně stejně to lze udělat i se zeleninou. Získáte tak menší rozptýlení od nudy doma a ještě máte lehkou přirozeně bezlepkovou svačinku.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.