Nadměrná konzumace lepku v těhotenství

11. 03. 2019

Každá nastávající maminka si přeje, aby se miminko narodilo zdravé, a existuje mnoho faktorů, které to mohou ovlivnit. Například to, že by těhotné ženy neměly kouřit a pít alkohol, je samozřejmé, jelikož se jedná o návyky škodlivé. Napadlo by vás ale, že špatný vliv dítě může mít i lepek?

O škodlivosti lepku se v současnosti diskutuje čím dál tím častěji. Různé zprávy o tom, jak tato součást některých obilovin pomalu žene celou populaci do záhuby, na běžné občany útočí víc a víc – myšleno s trochou nadsázky samozřejmě. Vedle toho se vynořuje otázka, zda může lepek ovlivnit vývoj plodu v matčině lůně. Pojďme si trochu posvítit na to, jak je to ve skutečnosti. Je třeba upozornit, že v článku je řeč o zdravých ženách, které nemají diagnostikovanou celiakii.

Testy na zvířatech a cukrovka

V posledních desetiletích spotřeba pšenice a ostatních obilovin obsahujících lepek prudce vzrostla a společně s ní i výskyt celiakie a civilizačních chorob. Souvislost mezi nadměrnou konzumací lepku ve stravě a náchylností k nemocem je víc než patrná. Nejvíce diskutovaná pak byla spojitost mezi lepkem a diabetem. Vědci prováděli rozsáhlá testování na březích myších, při nichž se jejich domněnky potvrdily. U potomků laboratorních myší, které byly krmeny potravou obsahující velké množství lepku, se objevila cukrovka 1. typu. Naopak myši s bezlepkovou potravou porodily zdravá mláďata.

Výsledky studie ovšem pořád nedokazovaly, že tomu takto musí být nutně i u člověka. Dánští vědci společně s týmem odborníků pocházejících z různých koutů světa se rozhodli tuto záhadu rozluštit jednou pro vždy. Přes devadesát tisíc žen v Dánsku se zúčastnilo rozsáhlé studie, při níž bylo důkladně analyzováno nejen jejich těhotenství, ale i následný vývoj dítěte. Ačkoliv se jednalo o náročný projekt trvající deset let, přinesl své ovoce. Prokázalo se, že společně s množstvím lepku, které nastávající maminka konzumovala, přímou úměrou rostla šance na propuknutí cukrovky 1. typu u jejího potomka.

Méně je někdy více

Zjednodušeně řečeno ze studie vyplývá, že bude-li se těhotná žena přecpávat potravinami obsahujícími lepek, může svému miminku v budoucnu vážně uškodit. Neznamená to ovšem, že každá nastávající maminka musí dodržovat striktní bezlepkovou dietu. Tohle dietní omezení je nutné pouze při diagnostikované celiakii nebo alergii na lepek. Podle Dánů je v těhotenství optimální okolo 5- 7 gramů lepku denně, klidně i méně. Jen pro představu - krajíc bílého pšeničného chleba má okolo 2,5 gramů lepku. V tomto případě se opět ukázalo, že všeho moc škodí a ani zdravý člověk by to neměl s ničím přehánět. 

Studie uvádí, že důvod, proč nadměrná konzumace lepku v těhotenství tolik škodí, je vývoj mikrobiomu dítěte. Vědci zjistili, že mikrobiom neboli mikrobiální osídlené celého těla se začíná u dítěte vyvíjet už v děloze a částečně je přebírán od matky. Právě na mikrobiom má lepek neblahý vliv a když dítě převezme část už takto „poškozeného“ mikrobiomu, je veliká pravděpodobnost, že se to u něj v budoucnu projeví formou cukrovky, případně snížené imunity.

 


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.