Moje zkušenosti s low carb bezlepkovým stravováním

07. 01. 2021

Protože jsem v těhotenství měla cukrovku a zároveň jsem celiak, musela jsem zhruba 5 měsíců držet dvojí dietu – nízké množství sacharidů a nula lepku. Ze začátku jsem se s tím hodně prala, ale nakonec jsem našla cestu v low carb stravování. Bylo léto, všude spousta zeleniny, tak to šlo snadno. Jen v restauracích, hlavně v Čechách, moc nepochodíte, takže jsem si na výlety nosila termosky a krabičky. A jak tuto stravu hodnotím s odstupem?

Co je vlastně low carb?

Jedná se o směr stravování v anglickém originále LCHF (Low Carb High Fat), tedy nízký příjem sacharidů, vysoký příjem tuků. Cílem je výrazně omezit všechny potraviny bohaté na sacharidy (i přirozeně), navýšit množství zdravých tuků a přibližně ponechat množství bílkovin. Hodně lidí tento způsob stravy používá na hubnutí. Má ale i terapeutické účinky při léčbě cukrovky a dalších onemocněních.

Nejpřísnější verze low carb, tzv. ketogenní dieta, omezuje sacharidy na cca 50 g denně. Tolik přijmete jen ze zeleniny, není tedy možné jíst už nic dalšího obsahujícího sacharidy. Tato nejpřísnější verze je opravdu spíše terapeutická. Nejběžnější je okolo 50-100 g sacharidů, při které většina lidí hubne. Dlouhodobě udržitelná je pak low carb strava s příjmem okolo 100-150 g sacharidů. Na ní řada lidí již dokáže dlouhodobě bez problémů a velkých omezení fungovat.

Jak název napovídá, ve stravě vynecháte nejen sladkosti, pečivo a přílohy, ale také sladké ovoce, obiloviny a škrobovitou zeleninu. Naopak konzumujete hodně listové zeleniny, masa, vajec, mléčných výrobků, sýrů, zdravých olejů apod. Důležité však je, nekonzumovat průmyslově zpracované potraviny. To je základ dnes už snad všech zdravých výživových směrů. Tedy není cílem cpát se šunkou, párky, tlačenkami, tučnými sýry apod.

Co jsem jedla?

Můj jídelníček se skládal hlavně z masa a salátů (bylo léto a čerstvé saláty mi rostly na zahradě), dále pečené zeleniny typu cuketa, lilek, brokolice, květák apod. Hodně jsem jedla i vývary z kostí, které obecně prospívají střevům a dodávají živiny. Luštěniny jsem jedla spíše omezeně. Používala jsem kvalitní sýry na zapékání, místo těstovin jsem jedla cuketové nudle a pizza těsto jsem si dělala zeleninové (řadu nápadů s Vámi budu sdílet). Jedla jsem také hodně avokáda, kokosu a oříšků. Svačiny byly často tvořené domácími tvarohy, anebo jogurty s nízkosacharidovým ovocem (borůvky, jahody, maliny). K snídani jsem často jedla vaječnou omeletu nebo jinak upravená vajíčka. Když jsem měla chuť na pečivo, dala jsem si semínkový chléb, případně upekla low carb pečivo z kokosové nebo mandlové mouky. Skvělé jsou i tzv. oopsie chleby z vajec a žervé. Pokud neznáte, doporučuju vyzkoušet. Se správným kořením je to lahoda. Když jsem si chtěla zahřešit a honila mě mlsná, dala jsem si domácí neslazenou šlehačku s jahodami, případně vysokoprocentní čokoládu.

Jak jsem se cítila?

Když jsem na dietu najela, cítila jsem se skvěle. Vůbec jsem nepociťovala hlad a měla jsem obrovský přísun energie. Výborným vedlejším efektem bylo, že jsem vůbec neměla chuť na své standardní „uzobávání“. Glykémie jsem měla naprosto ukázkové, někdy dokonce až moc nízké, a to vše bez hladu.

 Po měsíci jsem se ale začala cítit trochu „těžce“ a dostala jsem obrovskou chuť na sacharidová jídla. Byla jsem přejedená masa a vajec. Sem tam jsem tedy zařadila luštěniny a také škrobovou zeleninu a více ovoce. Celou dobu jsem konzumovala větší objem mléčných výrobků, než jsem zvyklá a ke konci těhotenství jsem měla zánět dutin – zda to s mlékem souviselo (udává se, že může zánět v těle podporovat) nebo to byla jen shoda náhod, lze jen hádat.

Sečteno podtrženo, byl to pro mě zajímavý experiment, na němž jsem se naučila vařit skvělá zeleninová i masová jídla – například pečený květák na olivovém oleji, česneku a s praženými ořechy, sypaný čerstvými bylinkami, je opravdu lahoda. Cuketové nudle, špenátová pizza nebo vajíčkové muffiny jsou opravdovou lahůdkou a rozhodně si nezaslouží přívlastek „dietní“. Low carb dezerty také stojí za to – většinou se peče bez cukru z kokosové nebo mandlové mouky a používá se vysokoprocentní čokoláda. Svůj oblíbený perník, který chutná celé rodině, vám nasdílím v receptech.


Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.