Mohou vývary (vy)léčit střeva?

10. 07. 2018

V polévce je grunt. Věta našich babiček v sobě ukrývá velkou pravdu. Dnes se odborníci na zdravou výživu shodují, že dlouho vařený vývar připravený z masa a kostí dokáže tělo i trávení opravdu nakopnout. Jak je to možné?

Slyšeli jste už o syndromu propustného střeva?

Léky, toxiny, nesprávná strava, stres, to vše poškozuje tenké střevo. V jeho sliznici postupně vznikají mikrotrhliny a stává se propustnou pro látky, které do krve nepatří. Tělo si pak proti nim vytváří protilátky. Tomu se říká propustné střevo. Velkou propagátorkou této teorie je Dr. Natasha Campbell, která přišla s velmi přísnou, tzv. GAPS dietou, jejíž hlavní složkou je právě vývar. Podle Dr. Campbell je možné touto dietou léčit autismus, onemocnění střev i deprese.

Moderní medicína zatím oficiálně syndrom propustného střeva neuznala, existují však již studie, které jeho existenci dokazují. Ať už věříme nebo ne, že vývar umí střeva vyléčit, v jednom má velkou sílu – dodává tělu hodně živin a usnadňuje trávení. V tom se shodují alternativní přístupy i moderní medicína. A věděly to i naše babičky, které vývar podávaly, když byl člověk nemocný.

Vývar je prospěšný, o tom není pochyb

Správně připravený vývar obsahuje minerály jako vápník, hořčík, fosfor a draslík, které podporují kosti. Pojivé tkáně vyvařené ve vývaru zase dodávají glukosamin a chondroitin pro klouby. Vyvařené morkové kosti ještě přidávají vitamín A, K2 i omega kyseliny. Ve vývaru je také tolik potřebný kolagen. Jednoduše řečeno, je to koktejl vitamínů a minerálů.

Všimli jste si, že poctivý vývar v lednici ztuhne? Je to proto, že želatina na sebe váže vodu. To samé dělá i ve střevech a tak usnadňuje projití potravy trávicím traktem. Želatina také „obaluje“ střevní sliznici a tím ji pomáhá chránit.

Aminokyseliny obsažené ve vývaru mají navíc na střeva protizánětlivý účinek. Vývar také díky glutationu pomáhá s detoxikací. Vývar obsahuje více než 19 esenciálních a neesenciálních aminokyselin, vitamíny, kolagen a to vše ve velmi dobře vstřebatelné podobě.

Asi už neváháte, že je dobré si vývar pravidelně dopřát. Také ale tušíte, že z masoxu ten správný opravdu neuděláte. Jak tedy na to?

Jak připravit poctivý vývar

  • Vývar lze uvařit z jakéhokoliv zvířete, včetně ryb
  • Připravujte jej pouze z kostí zvířat, která jsou chovaná volně, na farmách (při dlouhém vaření by se kromě tělu prospěšných látek do vývaru vylouhovaly i všechny látky škodlivé)
  • Kuřecí vývar pomalu vařte alespoň 12 hodin, ideálně 24, hovězí můžete vařit až 48 hodin
  • Vařte kosti, morkové kosti, chrupavky, klouby, kůži i maso. Každá ze složek přidá do vývaru jinou prospěšnou látku.
  • Kosti ponořte do studené vody a ještě než ji přivedete k varu přidejte 2 polévkové lžíce jablečného octa. Pomáhá vytáhnut z kostí potřebné živiny. Vařte pomalu. Jakmile dojde k varu, ztlumte a nechte jen pod pokličkou probublávat. Pěnu odebírejte. Zeleninu a koření přidejte až v poslední hodině, aby si zachovaly svou výživovou hodnotu.
  • Správně připravený vývar poznáte tak, že vám v lednici ztuhne na rosol a nahoře vznikne „tukové víčko“

Autor

Radka

Jsem velkým milovníkem všeho, co chutná, voní a roste. Jídlo nejen ráda vařím, ale také studuji. Na této úžasné cestě mi pomáhá pražská Akademie léčivé výživy, výpěstky na zahrádce a také hodnocení mého malého syna. Když zrovna nevařím, najdete mě s báglem v různých koutech světa.