Medvědí česnek: Jarní zázrak na střeva

22. 03. 2020

Medvědí česnek je v našich končinách velice známá a oblíbená bylinka. Kromě toho, že má vynikající chuť, je proslulý taktéž svými léčivými účinky, které si dnes představíme. Nejčastěji jej naleznete na stinných vlhkých místech, kde se mu velice daří a vytváří zde rozsáhlé porosty – v listnatých lesích, u potoka či na stráních. V teplejších oblastech jej lze sbírat od konce února až po začátek května, kdy začíná kvést.

Čím bylinka prospívá zdraví

O léčivých účincích medvědího česneku věděli už naši předci mnoho let dozadu. Za vším stojí účinné látky, které naleznete v každém česneku, a to silice se sirnými sloučeninami. U tohoto konkrétního druhu je nejvýznamnější látka zvaná allicin. Zajímavé ovšem je, že se zde objevuje až při poškození (utržení) listů, kdy se přítomný alliin změní právě na allicin. Ten má silné antibakteriální účinky, což z něj dělá šikovného pomocníka v mnoha oblastech přírodní léčby.

Medvědí česnek lze považovat za přírodní antibiotikum. Současně se též jedná o účinný antioxidant, zdroj několika vitaminů – A, B1, B2, C, železa a hořčiny. Často se používá při jarních detoxikačních kůrách, avšak lze jej užívat také preventivně kdykoliv během roku.

Medvědí česnek dokáže povzbudit střeva

Jelikož se na našich webových stránkách zaměřujeme hlavně na oblast trávicího traktu, pojďme se nyní podívat, proč by tento zelený zázrak rozhodně neměl v jídelníčku celiaka chybět. Díky jeho protizánětlivým účinkům pomáhá zmírňovat zánětlivé procesy, čímž celkově usnadňuje trávení potravy. Podrážděné střevo dokáže zklidnit, a to následně snáze vstřebává potřebné živiny. Jeho účinky též oceníte, až si budete napravovat trávení po dietní chybě.

Mimo to využijete medvědí česnek i v případě, že v sobě potřebujete probudit ztracenou chuť k jídlu. To se hodí zvláště v situaci, kdy s bezlepkovou dietou teprve začínáte a potřebujete nějak nakopnout nejen nemocná střeva, ale i chuťové pohárky. Bylinka dokáže srovnat jak chronický průjem, tak současně i zácpu, a tím dopomoci ke zdravému a pravidelnému vyprazdňování. Po medvědím česneku klidně sáhněte, i pokud trpíte častými žaludečními nevolnostmi.

Jak bylinku konzumovat

V prvé řadě je třeba si ujasnit, že výše zmiňované účinky mají pouze čerstvé listy, nikoliv sušené. Nejvíce cenných látek získáte, pokud budete česnek konzumovat bez jakékoliv tepelné úpravy. Můžete jej klidně použít do čerstvého salátu, do smoothie, anebo nasekané lístky přimíchat do pomazánky či je posypat na namazané bezlepkové pečivo. Velice oblíbené je i pesto, v němž je též možné uchovat řadu užitečných látek.

Není špatné použít ani lehkou tepelnou úpravu lístků, avšak uvědomte si, že čím déle budete medvědí česnek trápit varem, tím méně mu zůstane léčivých vlastností. Vynikající je například polévka, kterou lze podávat právě při trávicích těžkostech. Dále si taky můžete česnek připravit stejně jako špenát, přidávat jej k masu, do závinů a mnoho dalšího, kam jen by se vám jeho typická chuť hodila. Fantazii se meze nekladou. Z medvědího česneku se vyrábí i různé tinktury.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.