Luštěninové mouky a jejich využití

27. 03. 2021

Luštěninové mouky jsou poslední dobou čím dál více rozšířené. Naleznete je nejen v prodejnách zdravé výživy, ale běžně na ně můžete narazit i v regálech supermarketů. Důvodů, proč po nich sáhnout, je hned několik – jsou přirozeně bez lepku, mají vysoký podíl bílkovin a pestrou škálu využití. A právě na to, co s nimi můžete podniknout v kuchyni, se podíváme v dnešním článku.

Palačinky a lívance

Jako první možnost využití, kterou si představíme, je těsto na palačinky či lívance. Pro tento účel se konkrétně hodí nejlépe mouka cizrnová, díky níž budou jednotlivé placky perfektně nadýchané, ale klidně lze použít třeba i mouku čočkovou. Nemusíte se vůbec bát, že by byla cizrna ve výsledném pokrmu nějak cítit, ba naopak vůbec nepoznáte, že se jednalo o luštěninu. Já sama jsem vůči tomu byla zprvu skeptická, avšak z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jsou lívanečky velice chutné. Mimo to není ani potřeba používat do těsta vejce, jelikož cizrnová mouka perfektně drží u sebe.

Bezlepkové zahušťování

Zahušťování pokrmů v bezlepkové kuchyni můžete provádět mnoha různými způsoby. Jedním z nich je právě použití luštěninové mouky rozmíchané ve vodě. Opět se není důvod obávat pozměněné chuti pokrmu. Luštěninová mouka ke všemu dodá omáčce či polévce trochu proteinu navíc, což je super bonus, který byste například u rýžové mouky hledali jen marně. Dalo by se tak říci, že se jedná o zdravější alternativu zahušťování. Na své si přijdou i ti, kteří nedají dopustit na přípravu domácí jíšky, protože i v tomto případě umí luštěninová mouka perfektně posloužit.

Náhrada za vejce

Tento bod určitě potěší ty jedince, jež se potýkají s alergií na vajíčka, případně osoby, které se z nějakého důvodu vyhýbají živočišným produktům. Na tuto vlastnost jsem již poukázala hned v odstavci o palačinkách a lívancích, avšak tyto mouky umí nahradit vejce v mnoha dalších situacích. Jako pojivo funguje, když luštěninovou mouku rozmícháte v menším množství vody, aby vám vznikla konzistence malinko řidší kaše. Tohle můžete využít třeba v různých karbanátkách či slaných plackách. S luštěninovou moukou nahradíte vejce například i při obalování řízků.

Další možností, kde nahradit vejce, je při přípravě zapečených těstovin či brambor. Jistě všichni znáte ten jednoduchý recept, kdy směs těstovin/brambor smícháte společně se zeleninou, masem, případně sýrem, zalejete rozšlehaným vejce a dáte zapéct do trouby? Tak přesně tuto dobrotu si můžete dopřát i v bezvaječné verzi. Stačí opět pouze luštěninovou mouky rozmíchat ve vodě nebo v mléce, ochutit kořením a černou solí (má specifickou vaječnou chuť) a danou směs s ní zalít tak, jako to běžně děláte s vejcem.

Sladké i slané pečení

S luštěninovou moukou jistě sklidíte úspěch taktéž při pečení sladkého i slaného pečiva. Jestliže hledáte způsob, jak z běžného bezlepkového pečiva, co není příliš zdravé a mnohdy je navíc nevhodné, pokud se třeba snažíte shodit nějaké to kilo, udělat výživnější kousek, právě jste nalezli odpověď. Když nahradíte část mouky tou luštěninovou, těsto získá celou řadu cenných látek. Jedná se hlavně o bílkoviny a vlákninu, takže hurá do toho.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.