Lockdown vs. celiakie: Má to i své výhody?

25. 04. 2021

Už více než rok se potýkáme s pandemií koronaviru. Tento fakt každodenně ovlivňuje naše životy a donutil nás k jakémusi zpomalení. Zkusme se na celou situaci nyní podívat v trochu jinak a najít v tom špatném i něco dobrého. V dnešní článku jsem sepsala několik pozitiv, co nám (nejen) celiakům tato nepříjemná situace přinesla do života.

Konečně více času na jídlo

Během každodenního pracovního shonu, povinností doma a mnoha dalších starostí všedních dní hodně lidí bojuje s pravidelnou a kvalitní stravou. Častokrát se odbývají jen nějakou hotovkou, různými nezdravými pochutinami či pouze šálkem kávy, aby zahnali hlad a doplnili alespoň na chvíli nějakou energii. Co si budeme povídat, všichni víme, že tento životní není pro naaše zdraví vůbec nic dobrého, a to nehledě na to, jak musí trpět už tak citlivá střeva osob s celiakií. Teď ruku na srdce – kdo z vás se v tom poznává?

Pokud jste přiznali, že se jedná i o váš případ, nyní máte super příležitost na sobě zapracovat. Home office, karanténa a hromada volného času stráveného doma se k tomu přímo nabízí. Zkuste celé tohle nepříjemné období pojmout jako čas pro sebe a udělejte maximum pro své zdraví. Existuje ne jedna studie, která potvrzuje, jak moc je pro osoby trpící celiakií důležité, aby dodržovaly zásady zdravého stravování. Uvidíte, že vaše trávení vám za tohle poděkuje.

Čas na experimenty

Další ze způsobů, jak naložit s přebytkem času, opět souvisí se stravováním. Snad každému z nás se někdy stala ta situace, kdy někdy někde viděl zajímavý recept a řekl si, že ho určitě musí někdy vyzkoušet. No jo, kecy v kleci.  Kdy jindy se tedy začít věnovat experimentování v kuchyni něž v době lockdownu? Nekupte si všechno potřebné a směle do toho. Vlastní bezlepkový chléb, housky na hamburger nebo třeba domací knedlík rozhodně stojí za vyzkoušení.

Doba koronavirová je taktéž ideální pro začátky v kuchyni. Jestliže s bezlepkovou dietou teprve začínáte, opět není lepší chvíle než tato. Dovolte si experimentovat, zkoušejte nové recepty, přetvářejte ty staré do bezlepkové podoby, nebojte se případných chyb, protože ty určitě přijdou. Bezlepkové vaření a pečení má svá jistá specifika, a proto může být pro člověka, který dlouhá léta vařil „normálně“ tento přechod dost náročný. Pojměte to jako výzvu a pusťte se do zkoušení. Na našem webu naleznete spoustu tipů, které zajisté využijete.

Poslouchejte své tělo

Poslední výhoda této nelehké doby, kterou zmíním, opět souvisí s dostatkem volného času. Ten totiž můžete využít i tak, že si dovolíte zvolnit a začnete naslouchat potřebám svého těla. Trápí vás například neustále nafouklé břicho i přes dodržování striktní bezlepkové diety? Zaměřte se na svůj jídelníček a zkuste pomocí vyřazovací metody vypozorovat, jaká potravina vám daný problém způsobuje. Nemusí však jít pouze o trávicí potíže, ale o celou řadu dalších neduhů. Věnujte svému tělu dostatek pozornosti, jež si bezpochyby zaslouží a zapracujte konečně na svém zdraví. Myslete pozitivně a vytěžte z času stráveného doma maximum.

Napadají vás nějaké další výhody, co lockdown přinesl? Podělte se o ně v komentářích!


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.