Kouzlo RAW stravy

23. 07. 2019

Už jste někdy slyšeli o tomto neobvyklém způsobu stravování? „RAW“ znamená v překladu „syrový“ a přesně o tomhle celý tento alternativní směr je. Pojďme se společně podívat na to, jak dokáže pojídání tepelně neupravené stravy ovlivnit lidský organismus.

Jídlo bez tepelné úpravy

Základním pilířem RAW stravy neboli jinak řečeno vitariánství je konzumovat potravu s maximální tepelnou úpravou do 42 °C. Někteří odborníci totiž tvrdí, že při zahřátí na vyšší teplotu se ničí všechny cenné živiny a vitaminy. V praxi to znamená jíst pouze takové suroviny, jež neprošly žádným vařením, pečením, smažením, ani chemickou úpravou. Naopak sušení, klíčení a odšťavnění je pro  vitariány denním chlebem.

Tento životní styl je velice oblíbený mezi vegany, protože zpravidla neobsahuje žádné živočišné produkty – vyjma medu, avšak ten samozřejmě není potřeba konzumovat. Často se k němu uchylují také osoby, jež touží po snížení tělesné hmotnosti nebo při detoxikaci organismu. Než se ale do něčeho takového pustíte, je nezbytné nastudovat základy RAW výživy, jinak si můžete velice uškodit.

RAW strava a celiakie

Odpověď na to, zda je vitariánství vhodné pro lidi s nesnášenlivostí lepku, je ano. Při přípravě pokrmů se totiž v tomto případě nepoužívá mouka, tudíž není důvod se obávat nepříjemné reakce. Naopak může být pojídání syrové stravy velice přínosné. Určíte-li si například dva dny v týdnu, kdy vyřadíte všechny zpracované a vařené potraviny, prokážete tímto odlehčením svému poškozenému trávicímu traktu velkou službu.   

RAW strava navíc může být skvělý způsob, jak do těla dostat všechny ztracené živiny. Absence vaření nejvíce prospěje enzymům, jež jsou bílkovinové povahy a pomáhají při trávení.  Vyšší teploty je znehodnocují či je likvidují úplně. Otázkou je, jak je to s dětma. Odborníci se dělí na dva tábory – jedni jsou pro a druzí proti. Každopádně zvýšený příjem ovoce, zeleniny a ořechů jim rozhodně neublíží.

Žádné prudké změny

Přechod na syrovou stravu by rozhodně neměl být ze dne na den. Organismus by byl z náhlé změny v šoku a vy byste si tak akorát více uškodili, než přinesli nějaká pozitiva. Začněte pozvolna! Nejprve ze svého jídelníčku vyřaďte všechny potraviny plné éček, průmyslově zpracované polotovary, sladké limonády apod. Až budete jíst takto „zdravěji“, zbavte se živočišných produktů. Na závěr začněte pomalu ubírat tepelně upravených pokrmů a měnit je za ty RAW.

Ačkoliv proces může působit zbytečně zdlouhavě, pro tělo je nezbytný. Budete-li mít během změny jídelníčku krizi a přepadne vás neoblomná chuť na něco sladkého, není problém sáhnout po některém z RAW dezertů. Mlsat se dá i zdravě. Například RAWBAR od Celity jsou skvělou alternativou různých nezdravých čokoládových tyčinek. Hodí se jak na cesty, tak i na chvíle, když vás nebo děti honí mlsná.

Na co si dát pozor

Každý způsob stravování si s sebou nese určitá rizika a ani vitariánství není výjimkou. Při nesprávné skladbě jídelníčku může nastat deficit bílkovin, tuků a vitaminu B12. Jestliže budete pojídat pouze jablka a banány, jistě přijdete k újmě. Nad stravou je potřeba přemýšlet, aby mělo dostatek všech potřebných živin. Nezbytná je konzumace různých ořechů a semen. Taktéž musíte počítat s tím, že ne v každé restauraci se najíte a pokrmy si budete muset plánovat na několik dnů dopředu.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.