Koření a bezlepková dieta

19. 05. 2024

Drtivá většina lidí si neumí vaření bez různého koření a dochucovadel vůbec představit. Není divu, vždyť právě tyto ingredienci jsou tím, co dodává výslednému pokrmu šmrnc. No jo, ale jak to s kořením vlastně je, když musí člověk dodržovat bezlepkovou dietu? Poradíme vám, jak se v této problematice orientovat, i když se musíte vyhýbat lepku.

V prvé řadě si pojďme říci, že není koření jako koření. Rozhodně se nedá říci, že by bylo buď stoprocentně bezlepkové, anebo že by se mu měli celiaci vyhýbat, protože lepek obsahuje. Ve skutečnosti totiž záleží na mnoha různých faktorech a proto je nezbytné k němu přistupovat individuálně. Snad jako u každé potraviny je nezbytné číst důkladně její složení a na základě toho se pak rozhodovat, zda-li je daný produkt pro celiaka vhodný či nikoliv.

Voňavé bylinky

Pojďme si však nyní posvítit na jednotlivé druhy koření. Jako první se zaměříme na bylinky. U těch můžeme s čistým svědomím říci, že jsou stoprocentně bez lepku. Ať už si zakoupíte bylinky sušené v pytlíku nebo ty čerstvé, které jsou buď svázané do svazku nebo klidně i v květináčku, můžete si být jistí, že bylina je sama o sobě bez lepku.

Problém však může nastat u bylinek sušených a zabalených v pytlíku, jelikož u nich často bývá na obalu upozornění, že mohou obsahovat stopy lepku. To znamená, že sice samotná bylinka lepek neobsahuje, ale v průběhu jejího zpracovávání mohlo, avšak nemuselo, dojít k její kontaminaci s lepkem. Je už tedy čistě vás, jak moc jste vůči lepku citliví. Některým celiakům totiž může vadit i stopové množství. Pokud však máte přímo alergii na lepek, měli byste se i těmto produktům vyhnout obloukem.   

Směsi koření

Pokud při vaření rádi používáte již předem namíchané směsi koření (například na mletá masa, špagety apod.), tak zde platí pravidlo o čtení etiket snad dvojnásob, obzvlášť u podezřele levných směsí. Zde se totiž může lepek objevit, a proto si vždy pečlivě hlídejte, čím jídlo dochucujete. Sázkou na jistotu je v tomto případě míchání si vlastních kořenících směsí, u nichž budete mít jistotu ohledně použitých surovin  a hlavně i jejich kvality. Receptů, jak různé takové směsi koření vytvořit, je na internetu plno. Velkým plusem této vlastní výroby koření je i to, že ve výsledku můžete ušetřit nemalou částku.

Tekutá koření a ochucovadla

V neposlední řadě nesmíme zapomenout zmínit ani různá tekutá koření a ochucovadla, která má taktéž mnoho lidí v oblibě. V tomto případě se vyplatí obezřetnost snad úplně nejvíce, protože tyto tekuté produkty obsahují lepek velice často. Vyplatí se proto se v obchodě poohlížet přímo po produktech, které nesou označení „bez lepku“. To samozřejmě platí i pro různé ochucovací omáčky, jako je například sójová, rybí, worchestrová a mnoho dalších.

Sečteno a podtrženo, koření a ochucovadla můžete používat i jako celiak nebo alergik. Základem je však pečlivé studování etiket. Obecně pak platí, že je lepší investovat spíše do kvalitnějších produktů, které mají nejen čistší složení, ale také výraznější chuť. Úplně nejlepší je pak používání čerstvých bylinek, které si dokonce můžete i sami vypěstovat. Je už pak jen na vás, co vám bude nejvíce vyhovovat.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.