Jóga pro zdravá střeva

07. 10. 2019

O pozitivních účincích jógy na lidský organismus není pochyb. Právě z tohoto důvodu se těší čím dál tím větší popularitě. Určitě i vy máte ve svém okolí někoho, kdo na ni nedá dopustit. Jedná se o jakýsi životní styl, který není pouze o cvičení krkolomných pozic, ale dopomáhá k nalezení vnitřního míru a porozumění sama sobě. Důležitá je práce s dechem, jež dopomůže k celkovému uvolnění a meditaci.

Klidná a vyrovnaná mysl je základem zdravého fungujícího těla. Při správném cvičení dokonale protáhnete své svaly, což pomáhá zlepšovat celkovou kondici a prokrvení končetin. Odměnou však není jen zpevněné tělo a dobře vypadající postava. Dále vylepšíte své dýchání, takže tělo bude lépe okysličováno, snížíte hladinu cholesterolu v krvi, rapidně stoupne kvalita spánku, začnou mizet bolesti hlavy, zad a kloubů a v neposlední řadě dochází ke zlepšení funkce vylučovacího a trávicího traktu.

Cviky vhodné pro celiaky

Ještě než se pustíme do popisu některých konkrétních pozic, je třeba objasnit podnadpis, jenž by mohl být poněkud zavádějící. Neznamená to totiž, že by osoba trpící celiakií mohla cvičit pouze několik jógových pozic. Ať už jste celiak nebo ne, určitě si můžete najít jakékoliv cviky, které vám budou dělat dobře. Dnes se však podíváme pouze na ty, které jsou primárně zaměřené na potíže s trávicím traktem.

Pawanmuktasana

Ideální pozice při problémech s nafouklým břichem a nadýmání. Lehněte si na záda na podložku a ruce nechte položené podél těla. Během vydechování pokrčte pravou nohu a přitáhněte si ji na hrudní kost. Snažte se v pozici setrvat přibližně dvě minuty a zhluboka dýchejte. Následně nohy prostřídejte.

Apanásana

Další velice účinná pozice při nadýmání. Opět začněte zaujetím polohy v leže na podložce. Tentokrát pokrčte obě kolena najednou a přitáhněte si je směrem k hrudi. Ramena musí zůstat na podložce, brada mírně směřuje ke krku a vaše dýchání hluboké. V pozici setrvejte dvě minuty.

Malásana

Malásana neboli pozice věnce pomáhá se zácpou. Postavte se s rozkročenýma nohama, špičky nasměrujte ven od těla, spojte před hrudníkem dlaně a pomalu přecházejte do dřepu. Až jej dosáhnete, tlačte lokty směrem do stehen, a to těsně nad koleny. Ramena zůstávají uvolněná.

Bhastrika

Pokud se vám stalo, že jste omylem pozřeli lepek a nyní vás sužují křeče, pomoci může i správné dýchání. Posaďte se do tureckého sedu, narovnejte záda, ramena nechte uvolněná. Několikrát se zhluboka nadechněte směrem do břicha a snažte se uklidnit. Následně při každém výdechu zvedněte propnuté paže nad hlavu, a při výdechu je zase dejte podél těla. Vždy po deseti nádechách si udělejte krátkou pauzu a následně celý proces zopakujte. Důležité je, aby byl dech směřován vždy do břicha, které se bude zvedat a vtahovat dovnitř těla.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.