Jedlé květy jako dekorace i lék na střeva

01. 10. 2020

Ačkoliv se jedná o několik tisíc let starou záležitost, jedlé květy se v poslední době těší čím dál větší popularitě. Není se čemu divit, protože kromě toho, že v pokrmech působí jako zajímavý vizuální prvek, mají mimo jiné i celou řadu kladných vlastností. V dnešním článku se zaměříme na to, jak můžete jedlé kvítky využívat v bezlepkové kuchyni, a na taktéž na jejich blahodárné účinky na trávicí trakt.

Uplatnění ve sladkých i slaných pokrmech

Nejběžnější využití jedlých kvítků bývá při dekorování různých dortů a zákusků. Oproti různým cukrovým ozdůbkám mají výhodu ve svém čistě přírodním původu, tudíž jsou pro tělo mnohonásobně vhodnější. Jedná se tedy o ideální prvek na zdobení různých zdravějších dezertů bez cukru, raw apod. Mimo to byste hledali v cukrářských potřebách takto pěkné jedlé ozdoby jen těžko. Jako bonus jsou kvítky vždycky bez lepku.

Co se týče slané kuchyně, kvítky si můžete přimíchávat třeba do salátů. Ty budou díky nim hrát různými barvami a působit mnohem lákavěji. Milovníci pečiva si zase mohou přidávat drobně květy na namazaný krajíc. Vedle nešlápnete, ani pokud hledáte onu pomyslnou „třešničku na dortu“, kterou byste ozdobili hlavní jídlo nebo polévku při příležitosti slavnostního oběda. A nyní už se pojďme podívat, jaké kvítky jsou pro konzumaci vlastně vhodné.

Jaké květy můžete konzumovat?

Sedmikrásky
Pampelišky
Levandule
Růže
Chrpa
Měsíček
Macešky
Fialky
Lichořeřišnice
Bezové květy
Brutnák
Afrikány

Vliv květů na trávení

Pro celiaky je super měsíček lékařský, a to pro jeho protizánětlivé účinky. Pro podrážděné střevo bojující s následky celiakie se jedná o skvělého pomocníka. Velkou službu vám prokáže také obyčejná sedmikráska. Ta se pyšní vysokým obsahem cenných látek, jako jsou nasycené mastné kyseliny, hořčiny, vláknina či aminokyseliny. Díky nim dokáže být nápomocná při průjmech i zácpách, protože napomáhá navrátit zažívání do původního stavu. Také se jedná o přírodní lék na nechutenství, jelikož podporuje chuť k jídlu.

Mezi další zázraky na střeva patří bezpochyby růže. Tato nádherná květina působí jako vzpruha pro unavený trávicí systém, který se musí potýkat s dopady celiakie, a navíc podporuje chuť k jídlu. Levandule zase bývá opěvována pro své uklidňující účinky, avšak málokdo ví, jak moc může prospět též trávení. Drobné fialové kvítky mají schopnost stimulovat tvorbu žaludečních šťáv, díky čemuž může tělo potravu lépe natrávit a využít z ní co nejvíce živin a cenných látek. Také poskytuje úlevu od nadýmání a zácpy.

Kde můžete květy sehnat

Pokud vás jedlé květy zaujaly, jistě toužíte vědět, kde je můžete sehnat. Některé z nich lze natrhat přímo volně v přírodě, avšak je důležité vědět, zda nebyly nijak chemicky ošetřeny – na květiny na louce může klidně doletět postřik z nedalekého pole. Ideální jsou rostliny, které jste si sami vypěstovali na zahrádce nebo v květináči, případně vsaďte na specializované prodejny.

Vždycky konzumujte pouze květiny, co dokonale znáte! Také se vyhněte povadlým a oschlým kvítkům, co už mají to nejlepší za sebou. Kvítky před konzumací vždy dokonale omyjte. Na pozoru by se měly být těhotné ženy, protože ne každý kvítek je pro ně v tomto období vhodný.  U větších kousků odstraňte tyčinky a pestíky a konzumujte pouze okvětní plátky.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.