Je sója opravdu tak škodlivá?

13. 06. 2019

Kolem sóji se neustále točí spousta mýtů, které od její konzumace odrazují. Jenže kde je vlastně pravda? Společnost se dělí na dvě skupiny – ti, co na sóju nedají nedopustit a potom její zarytí odpůrci. Pojďme se společně podívat na to, jak je to s touto luštěninou ve skutečnosti.

Výživové hodnoty

Sója je velice bohatá na bílkoviny. Z toho důvodu je velice oblíbenou složkou potravy veganů a vegetariánů, jimž slouží jako alternativa živočišných produktů. Když se ve stravě správně zkombinuje s obilnými bílkovinami, nahradí plně bílkoviny živočišné. Avšak na rozdíl od konzumace živočišných výrobků, pojídání sójových produktů není spojeno s příjmem cholesterolu a nasycených tuků. Navíc je tato potravina oproti masu značně levnější.

Významný je též obsah kyseliny linolenové, která příznivě působí na kardiovaskulární systém. Sója má vysoký obsah vlákniny, jež je všeobecně pro zažívací ústrojí prospěšná. Jednou z nevýhod této plodiny je, že obsahuje okolo 5 % nestravitelných oligosacharidů, což může u citlivějších osob způsobit nadýmání. Například oproti fazolím a cizrně má sója minimum škrobu. Co se minerálních látek týče, tak největší zastoupení má zde fosfor, hořčík, vápník a železo. Z vitaminů je to zase skupina B a E.

Proces fermentace a větší prsa u mužů

Nejvíce přínosná pro náš organismus je sója ve fermentované podobě. Při tomto procesu se totiž rozloží všechny škodlivé látky, jež mohly případně způsobovat potíže. Fermentací navíc sója získá drahocenný vitamin K, silný antioxidant, jež pomáhá se vstřebáváním vápníku. Nejzdravější výrobky jsou tempeh, miso, natto a tofu. Vyhněte se geneticky modifikované sóje!

 Traduje se, že konzumace sóji způsobuje snížení testosteronu u mužů, a tím pádem růst prsou. Omyl! Nejen že tento mýtus byl vědecky vyvrácen, ale zkuste se na to podívat logicky. V Asii je konzumace sóji opravdu vysoká a máte pocit, že by tamní pánové byli prsatí? Ne! Naopak sója je pro muže přínosný, protože pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty.

Sójové boby a celiakie

Sója je samo o sobě přirozeně bezlepková, tudíž je její konzumace u lidí trpících nesnášenlivostí lepku naprosto v pořádku. Pozor si však dejte u různých sójových omáček, které často přidaný lepek obsahují. Zkrátka platí známé pravidlo, jež radí číst pečlivě každou etiketu. Každopádně je-li tato luštěnina v čisté podobě, není důvod se jí nijak obávat.

Díky vysokému obsahu bílkovin se často přidává do různých proteinových tyčinek. Ty tak mohou být skvělou svačinkou pro malé i velké, protože doplní energii a skvěle zasytí. Vyzkoušejte například Sójový suk či Proteinový suk s vanilkou od Celity. Dětem zase jistě zachutná pečená sójová tyčinka YUMMY Kids s příchutí karamelu. Hodí se jak do školy, tak na výlety. Bránit se jí nemusíte ani ve slané podobě. Zkuste do svého jídelníčku zařadit například již zmiňované tofu.

Mouka bohatá na protein

Sójové boby mají opravdu široké využití. Mimo alternativ živočišných produktů se z nich vyrábí také mouka. Jestliže ji přidáte do těsta, získáte tak nutričně mnohem výživnější potravinu. Doporučuje se maximálně 25 % sójové mouky a zbytek nahradit jinou. Chleba by se pak nedržel při sobě a příliš by se drolil.


Autor

Kač

Jsem studentka umění. Kromě tvorby v ateliéru jsem kreativní i v kuchyni, kde vytvářím veganské pokrmy z přirozeně bezlepkových surovin. Od malička mě baví psát a o své zkušenosti a zážitky se ráda dělím se světem. Mou další vášní je filozofie, dějiny výtvarné kultury a cestování.